Podnět týkající se nevhodného jednání můžete podat ombudsmanovi, případně Etické komisi ZČU nebo jako whistleblowing.
Jak můžete podat podnět
- prostřednictvím linky (lze i anonymně) na webu, případně v aplikaci pro iOS nebo Android (do aplikace zadejte přístupový kód organizace y8khmXLaXY),
- písemně e-mailem na adresu ombuds@rek.zcu.cz,
- osobně ombudsmanovi,
- v listinné podobě do schránek s označením "Schránka důvěry / Trust Box" v přízemí budovy Fakulty strojní (Univerzitní 22, za turnikety vpravo) a ve vstupní hale Fakulty pedagogické ve Veleslavínově ulici 42,
- v listinné podobě v obálce s označením „OMBUDSMAN“ kanceláři rektora.
Kdy podat podnět
Pokud jste se stali obětí sexuálního či genderově podmíněného násilí, zastrašování, agrese, šikany nebo diskriminace, tj. pokud došlo k porušení sociálního bezpečí nebo pokud máte podezření, že k porušení došlo, můžete podat podnět ombudsmanovi. Na ombudsmana je také možné se obrátit osobně s tím, že podezření na porušení sociálního bezpečí spolu zkonzultujete.
Podnět mohou podat i svědkyně či svědci, kteří byli danému jednání přítomni.
Co musí podnět obsahovat?
Podnět musí obsahovat označení stran nebo osob zúčastněných a vylíčení podstatných skutečností popisujících, jak mělo být porušeno sociální bezpečí, tj. sexuálního či genderově podmíněného násilí, zastrašování, agrese, šikany nebo diskriminace. Ombudsman podnět následně prověří a rozhodne o dalším postupu:
- Ombudsman může stranám navrhnout řešení pomocí mediace. Nebyla-li mediace ukončena dohodou, ombudsman podnět prošetří.
- Porušení sociálního bezpečí může být porušením Etického kodexu nebo disciplinárním přestupkem. V těchto případech je ombudsman oprávněn podat podnět k zahájení šetření o porušení Etického kodexu nebo disciplinárního řízení.
- Nezjistí-li ombudsman porušení sociálního bezpečí, vyrozumí o tom toho, kdo podnět podal.
- Zjistí-li ombudsman porušení sociálního bezpečí, vyrozumí o tom toho, kdo podnět podal a navrhne rektorovi provedení opatření k nápravě; rektor ombudsmanovi sdělí, jak s návrhem na provedení opatření naložil.
- Ombudsman podnět odloží nebo postoupí osobě, která je k jeho řešení oprávněna (je-li podnět ve skutečnosti opravným prostředkem v jiné věci).
Ombudsman může také podnět odložit, pokud:
- byl podnět podán anonymně a není z něj zřejmé, které věci se týká a co se navrhuje,
- podnět nebyl podán anonymně, ale náležitosti podnětu nebyly ve stanovené lhůtě doplněny,
- od události popsané v podnětu uplynuly více než dva roky,
- již byl podnět ombudsmanem prošetřen, a opakovaný podnět nepřináší nové skutečnosti.
Pokud byl podnět odložen, vyrozumí ombudsman o důvodech odložení toho, kdo podnět podal.
O ombudsmanovi
Roli ombudsmana na ZČU od 1. 1. 2024 zastává Mgr. Petr Šimon.
Vystudoval Fakultu pedagogickou ZČU, od roku 2008 se profesně zaměřuje na aktivity a projekty spojené s rovnými příležitostmi, vzděláváním a kulturou. Na Západočeské univerzitě v Plzni je od roku 2021 zodpovědný za oblast rovných příležitostí a nediskriminace.
Ombudsman ZČU je nestrannou a nezávislou osobou chránící práva studujících, zaměstnankyň a zaměstnanců ZČU potenciálně ohrožených diskriminačním jednáním v rámci instituce. Je tedy osobou, na kterou je možné se obrátit v případě, že na Západočeské univerzitě v Plzni mohlo dojít k nějaké formě porušení sociálního bezpečí, tj. např. diskriminace, nerovného zacházení, šikany, agrese či sexualizovaného a genderově podmíněného násilí.
Ombudsman prověřuje situace, na které je upozorněn podněty, mediuje spory a konflikty v rámci organizace, poskytuje pomoc všem, kdo se na něj v oblasti sociálního bezpečí obrátí, v neposlední řadě dohlíží na vytváření a udržování sociálního bezpečí na ZČU.