prvni_kroky_big

První kroky na ZČU

Milá studentko, milý studente,

blahopřejeme Ti k přijetí na Západočeskou univerzitu v Plzni! V den, kdy se zapíšeš ke studiu, se stáváš studentem Západočeské univerzity v Plzni.

Tomu, co Tě baví a zajímá, se teď můžeš věnovat opravdu do hloubky. Poznáš inspirativní osobnosti, čekají na Tebe originální projekty i zahraniční cesty za studiem. Právě Ty budeš významně určovat, jaký bude Tvůj život na vysoké škole. 

Přejeme si, aby se u nás všichni studující cítili dobře, bezpečně a věděli o všem, co se děje, co pro ně připravujeme a v čem jim můžeme podat pomocnou ruku. Spoustu užitečných informací najdeš na našem webu pod odkazem Studující. 

Využít můžeš služeb Informačního a poradenského centra – poradí a pomohou v těžkých chvílích. Mají pro Tebe pár dobrých tipů, třeba jak zvládat stres, jak se efektivně učit nebo jak to chodí na vysoké škole. Podpoří Tě také, pokud jsi student nebo studentka se specifickými vzdělávacími potřebami. 

Sleduj univerzitu na sociálních sítích

Daří se Ti ve sportu? Ověř si, jestli nemáš nárok na zařazení do stipendijního programu UNIS.

Chceš, aby všichni viděli, že patříš k nám? Vybav se trikem nebo mikinou na našem e-shopu.

Zkrátka jdi do akademického světa naplno a staň se pevnou součástí ZČU. Těšíme se na Tebe a přejeme Ti hodně štěstí a studijních úspěchů!

Tvoje alma mater
Západočeská univerzita v Plzni

Začínáme

Čeká Tě první rok studia. Co všechno potřebuješ k jeho zdárnému průběhu? Pomůžeme Ti zorientovat se ve vysokoškolském prostředí i na samotné ZČU.

ZÁPIS KE STUDIU A TVŮJ ROZVRH

V den, kdy se zapíšeš ke studiu, se stáváš studentem Západočeské univerzity v Plzni. 

Při předzápisu si předběžně volíš svůj rozvrh pro následující akademický rok v závislosti na svém studijním plánu. Provedeš jej on-line.  Předměty se dělí na povinné, povinně volitelné a výběrové předměty. Vybírat předměty můžeš napříč všemi fakultami a katedrami.

Při tvorbě rozvrhu mysli na to že, pro postup do dalšího ročníku potřebuješ v prvním ročníku získat 40 kreditů, z toho 20 za zimní semestr. V dalším průběhu studia pak musíš získat vždy 80 kreditů za čtyři po sobě jdoucí semestry. Kreditní hranice se mohou být na jednotlivých fakultách upraveny odlišně dle Studijního a zkušebního řádu. Ověřit si to můžeš na webu tvé fakulty i u své studijní referentky.

A co jsou to vlastně kredity? Každý předmět vyučovaný na ZČU je ohodnocen tzv. kredity. Tzn. jde o jednotku náročnosti, kterou se měří a oceňuje objem práce, který musí vysokoškolský student průměrně vynaložit na úspěšné zvládnutí předmětu.  Kredity získáš, když předmět úspěšně zakončíš zkouškou či zápočtem.

Zpět nahoru

ORION KONTO A JIS KARTA

Orion konto

Orion konto je Tvým virtuálním já na Západočeské univerzitě v Plzni, umožňuje Ti používat informační zdroje ZČU. Díky této unikátní elektronické identitě můžeš využívat univerzitní e-mailovou schránku, Portál ZČU, počítačovou síť WEBnet, pracovat ve veřejných počítačových učebnách i na serverech.

Vytvoření Orion konta je možná pouze na základě zaslaného registračního odkazu, který Ti přijde na e-mailovou adresu zadanou v e-přihlášce. Elektronická komunikace studujících se ZČU je možná pouze ze studentského emailu.

 JIS karta

Všichni naši studenti i zaměstnanci mají průkaz, který se nazývá JIS karta (JIS je zkratkou názvu Jednotný identifikační systém). Je studentskou průkazkou a zároveň i jakousi elektronickou peněženkou. Sloužit ti bude:

  • pro vstup do objektů ZČU – učebny, laboratoře, koleje
  • jako elektronická peněženku v menzách, bufetech a kavárně ZČU – v rámci Jednotného univerzitního konta (JUK)
  • pro samoobslužné kopírování či skenování
  • pro výpůjčky v pobočkách univerzitní knihovny

Svoji JIS kartu si můžeš nechat spárovat s Plzeňskou kartou, a využívat tak výhod MHD v Plzni. JIS karta po zaregistrování platí také jako čtenářský průkaz ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje, odpadá tedy nutnost nosit při sobě spoustu kartiček.

O JIS kartu si zažádej online. Poplatek pro zhotovení je 100 korun za obyčejnou studentskou kartu a 300 korun v případě dokladu sdruženého s Plzeňskou kartou. To, zda už je karta připravena, zjistíš na stejné webové stránce po zadání svého rodného čísla. Vydají ti ji na HelpDesku CIV (Centrum informatizace a výpočetní techniky) v univerzitním kampusu na Borských polích a to v období hromadného výdeje na začátku akademického roku, dříve nemá smysl na HelpDesk chodit.

Určitě doporučujeme vložit si na JIS kartu nějaké peníze. Bude se Ti to hodit, když si například budeš chtít něco zkopírovat, nebo když budeš platit v menze či na kolejích. Peníze si na kartu uložíš jednoduše u kterékoli pokladny v menze, bufetu, na správě kolejí či v knihovně. Možný je též bezhotovostní převod z účtu či platební karty.

Zpět nahoru

PORTÁL ZČU

Snadný a rychlý přístup k informacím o studiu Ti umožňí Portál ZČU.

Je to informační systém ZČU, který zastřešuje různé klíčové aplikace v běžném životě univerzity. Je přístupný z jakékoliv sítě a přihlásíš se do něj stejnými přihlašovacími údaji jako do Orionu.

Najdeš v něm údaje o tvém rozvrhu, známkách, zápočtech a zkouškách. Prostřednictvím Portálu ZČU si též zapisuješ předměty a přihlašuješ se ke zkouškám. 

Zpět nahoru

ORIENTACE NA ZČU

Hlavní kampus ZČU se leží na Borských polích - virtuální prohlídka kampusu.

Nachází se zde 5 fakult: Fakulta aplikovaných věd (FAV), Fakulta designu a umění (FDU), Fakulta ekonomická (FEK), Fakulta elektrotechnická (FEL) a Fakulta strojní (FST). Dále zde najdeš Ústav jazykové přípravy (ÚJP) a Centrum informatizace a výpočetní techniky (CIV), Informační a poradenské centrum (IPC) a International Office (IO), výzkumná centra (RICE, RTI, NTIS), tělocvičnu, menzu, rozsáhlou knihovnu a klubovnu B-ROOM. Své zázemí zde má i rektor a vedení ZČU.

Zbylé 4 z 9 fakult ZČU sídlí v centru města. Fakulta pedagogická (FPE) na Chodském náměstí a ve Veleslavínově ulici, Fakulta filozofická (FF) v Sedláčkově, Riegrově a Jungmannově ulici, Fakulta právnická (FPR) v sadech Pětatřicátníků a Fakulta zdravotnických studií (FZS) v Tylově ulici a klubovna KULTURKA v Sedláčkově ulici.

Kromě Plzně má Západočeská univerzita pracoviště také v Chebu, kde se sídlí část ekonomické a pedagogické fakulty.

Bezbariérová mapa ZČU

Zpět nahoru

STUDIJNÍ A ZKUŠEBNÍ ŘÁD

Nezapomeň si prostudovat studijní a zkušební řád.

Zpět nahoru

STUDIJNÍ ODDĚLENÍ

Otázky týkající se Tvého studia Ti ochotně zodpoví zkušené referentky a referenti ze studijního oddělení Tvé fakulty. Zajišťují veškerou administrativu související jak se zájemci o studium, tak se samotnými studenty. 

Zpět nahoru

STRAVOVÁNÍ

Když se řekne menza, vybavíš si jistě něco dobrého k snědku, a to je správně. V Plzni se nacházejí dvě menzy, jedna v centru města a druhá v univerzitním areálu na Borských polích.

Během dne se v campusu na Borech můžeš občerstvit v některé ze 3 kaváren.

Menza Bory se nachází v samostatné budově v areálu univerzitního kampusu na Borských polích. Funguje v bezobjednávkovém systému. Od pondělí do pátku si lze v době oběda vybrat průměrně z osmi jídel. Vedle hotových jídel nabízí minutky, vegetariánské saláty, thajskou a indickou kuchyni. Funguje zde i samoobslužný bufet s doplňkovým sortimentem, studenými a teplými nápoji. Od jara do podzimu můžeš u oběda posedět také v příjemném prostředí venkovní terasy.

Menza Kollárova je Ti k dispozici v Kollárově ulici v samém centru Plzně. V této menze se používá objednávkový systém, tzn., že oběd si musíš objednat předem. Bez předchozí objednávky můžeš vybírat z minutek.

Ty, jako studující na ZČU, máš nárok na na dvě jídla za zvýhodněnou cenu denně. Platit lze hotově, stravenkami, platební kartou anebo JIS kartou. Pozor však na to, že zvýhodněné ceny pro studenty se vztahují pouze k platbě JIS kartou, proto ostatní možnosti plateb využívej jen v nejvyšší nouzi. Na pokladně v menze Ti také snadno a rychle dobijí tvou JIS kartu.

Zpět nahoru

KOLEJE

Nezávislost a možná i trochu dobrodružství, nové kontakty, přátelství i zkušenosti. Pro bydlení na koleji se stále rozhoduje velké množství českých vysokoškoláků. Západočeská univerzita v Plzni nabízí svým studentům hned několik možností, kde se mohou v průběhu svého studia ubytovat a využívat rovněž celé řady výhod, jako je zavedený internet, prádelna či místnost pro úschovu kol.

Žádost o ubytování si podávají sami studenti. Detailní informace najdeš na webu Správy kolejí a menz. 

Zpět nahoru

KDO JE KDO NA UNIVERZITĚ

Vysokoškolské prostředí je opravdu velice pestré a oproti středoškolskému je mnohem více založeno na hierarchii lidí, kteří se na univerzitě pohybují, přičemž vycházíme z jejich funkcí a kvalifikace. Pojďme si proto vysvětlit, kdo je kdo na univerzitě.

V čele univezity stojí rektor. Volí ho akademický senát a do funkce ho na čtyři roky jmenuje prezident republiky. Rektorovi patří tradiční obřadní oslovení „Vaše Magnificence“, odvozené od významu vznešený. Jako vrcholný představitel univerzity jmenuje a odvolává prorektory, děkany fakult, ředitele vysokoškolských ústavů, kvestora a ředitele dalších součástí univerzity.

Rektora v jím stanovených oblastech zastupují prorektoři, kteří jsou mu přímo odpovědní. Mají tedy na starost například studijní a pedagogickou činnost, rozvoj a vnější vztahy atd. Obřadní oslovení prorektora je „Honorabilis“, což je odvozené od významu ctihodný, velevážený.

O hospodaření a vnitřní správu univerzity se stará kvestor, což je nejvyšší správní úředník na vysoké škole. Jeho zaměření je oblast obchodní, finančně-právní a správní. Rektor jej do funkce jmenuje a také z ní odvolává.

Západočeská univerzita v Plzni má devět fakult.V čele fakulty stojí děkan. Toho musí nejprve zvolit akademický senát dané fakulty a do funkce jej pak na čtyřleté období jmenuje rektor. Během tradičních slavnostních obřadů je děkan oslovován „Spectabilis“, což znamená slovutný.

Podobně jako rektor jmenuje prorektory, děkan jmenuje proděkany, kteří mají na starost určitou oblast dané fakulty, například studijní a pedagogické záležitosti, strategii a rozvoj atd. Tradičním oslovením proděkana je již zmíněné „Honorabilis“.

Každá fakulta má rovněž svého tajemníka, který se jako její nejvyšší úředník stará o hospodaření a vnitřní správu.

Pravomoci fakult jsou dané zákonem a statutem školy. Každá fakulta zajišťuje nejen pedagogickou, ale rovněž vědeckou činnost, vlastně by se dalo říct, že jde o jakési spojené nádoby. Organizační jednotkou fakulty je katedra. Katedry sdružují odborníky konkrétních oborů, kteří vás budou vyučovat jednotlivým předmětům.

V čele vysokoškolského ústavu stojí ředitel, kterého jmenuje a odvolává rektor.

Akademický senát ZČU je samosprávným zastupitelským orgánem, který má každá veřejná vysoká škola. S jistou nadsázkou by se dalo říct, že plní podobnou úlohu jako parlament v zastupitelské demokracii. Členy senátu si ze svých řad volí akademičtí pracovníci a také studenti. Akademický senát Západočeské univerzity v Plzni má téměř šest desítek členů, přičemž studenti jsou zastoupeni třetinově a tvoří tzv. studentskou komoru tohoto senátu. Funkční období členů senátu je tříleté. A co mají vlastně na starost? Například schvalují rozpočet univerzity, volí rektora, zabývají se vnitřními předpisy školy a také se vyjadřují k dění na škole. Chcete se stát členem akademického senátu? Je to možné. Kandidovat totiž může každý student i akademický pracovník.

Zpět nahoru

TITULY A OSLOVENÍ

Nejasnosti v titulech a osloveních měl v prvních dnech na vysoké škole snad každý. Je dobré vědět, že na vysoké škole každého akademického pracovníka neoslovujeme titulem profesor, jak je to obvyklé např. u vyučujících na gymnáziu. Z toho důvodu je dobré si na Portálu ZČU vyhledat své vyučující a zjistit, jaké tituly jim náleží.

V oslovení i v e-mailové komunikaci se používá pouze titul obecně považovaný za nejvýznamnější. Většina titulů se píše před jménem a jde zpravidla o akademické tituly. Jednotlivé tituly jdou za sebou podle zvyku takto:

  • prof. (profesor/ka), doc. (docent/ka) - vědecko-pedagogické tituly získané jmenováním vědeckou radou příslušné vysoké školy; profesor/ka je vyšší titul než docent/ka,
  • MUDr. (doktor/ka medicíny), MVDr. (doktor/ka veterinární medicíny), MDDr. (doktor/ka zubního lékařství), PharmDr. (doktor/ka farmacie), JUDr. (doktor/ka práv), PhDr. (doktor/ka filozofie), RNDr. (doktor/ka přírodních věd), ThDr. (doktor/ka teologie),
  • Ph.D. (doktor/ka), Th.D. (doktor/ka teologie) - tituly se píší za jménem,
  • Ing. (inženýr/ka), Ing. arch. (inženýr/ka architekt/ka), Mgr. (magistr/a), PhMr. (magistr/a farmacie), MgA. (magistr/a umění),
  • Bc. (bakalář/ka), BcA. (bakalář/ka umění) – při oslovování se moc nepoužívá,
  • DiS. (diplomovaný/á specialista/ka) – titul se píše za jménem, při oslovování se moc nepoužívá.

Dále se můžeš setkat např. s:

  • PaedDr. (doktor pedagogiky)
  • CSc. (kandidát/ka věd), DrSc. (doktor/ka věd) - tituly se píší za jménem,
  • akad. mal. (akademický/á malíř/ka).

Bc. et Bc. nebo Mgr. et Mgr. pak znamená, že dotyčný/á má bakalářský či magisterský diplom ze dvou studií.

Zpět nahoru

IMATRIKULACE

Původ slova imatrikulace najdeme v latinském in-matriculo, což znamená „zápis do seznamu“. Jedná se o tradiční slavnostní obřad, během kterého se nově zapsaní studující 1. ročníku formálně  stávají  členy akademické obce. Imatrikulace je také dobrou příležitostí pro seznámení se s vedením školy. 

Na obřad je nutné přijít ve vhodném společenském oděvu, tenisky proto raději nech doma. Obřadu se účastní děkan, proděkani, tajemník fakulty, představitelé studijních programů, zástupce studentské komory akademického senátu fakulty a zaměstnanci studijního oddělení. Tradiční postava, které se říká pedel. Jeho úlohou je nést žezlo rektora či děkana. Tomu, kdo řídí ceremonii, říkáme promotor. Hlavní roli však hrajete vy – studenti. Během obřadu zazní projev děkana a vy poté složíte imatrikulační slib, při němž bude slavnostně stvrzen váš zápis do matriky studentů.

Zpět nahoru

STUDENTI SE SPECIFICKÝMI VZDĚLÁVACÍMI POTŘEBAMI

Pokud patříŠ mezi studenty se specifickými vzdělávacími potřebami, obrať se na naše Informační a poradenské centrum. Jeho pracovníci rádi poradí a v případě potřeby zajistí i asistenční výpomoc či možnost vypůjčení kompenzační pomůcky na celou dobu studia (např. zesilovací soupravy pro sluchově postižené nebo televizní lupy pro zrakově postižené). Pomohou Ti vytvořit podmínky pro seberealizaci ve všech oblastech Tvého studentského života.

Zpět nahoru