Přejít k obsahu


Einmal Oberschlesier - immer Oberschlesier

Citace:
MEHNERT, E. Einmal Oberschlesier - immer Oberschlesier. Germanoslavica, 2017, roč. 28, č. 1-2, s. 151-161. ISSN: 1210-9029
Druh: ČLÁNEK
Jazyk publikace: ger
Anglický název: Once Upper Silesian - always Upper Silesian
Rok vydání: 2017
Autoři: Prof. Dr. Habil. Elke Mehnert
Abstrakt CZ: Tento článek pojednává o dvou básnících z Horního Slezka a jejich rozdílné biografii. První básník je profesor německé literatury Peter Horst Neumann, který byl vyhoštěn z jeho vlasti v Lužicích a poté utekl i z jeho druhé domoviny v Sasku. Druhým básníkem je bývalý učitel, novelista a esejista Werner Heiduczek, který zažil literární úspěch a uznání, stejně tak jako nedůvědu v bývalé NDR. Oba básníci popisují vztah ke své ztracené vlasti - i když každý trochu jiným způsobem.
Abstrakt EN: This article presents two poets from Upper Silesia with their different writing biographies: the professor for German literature studies and poet Peter Horst Neumann, who was expelled from his homeland in Neisse and fled from his second homeland in Saxony, and the former teacher, novelist and essayist Werner Heiduczek, who experienced literary success as well as being distrusted upon in the former GDR. Both of them habe the relationship to ther lost homeland - even if it is reflecte in their works in different ways.
Klíčová slova

Zpět

Patička