Slovo rektora
Západočeská univerzita v Plzni považuje jakoukoliv formu šikany, agrese, zastrašování, sexualizovaného či genderově podmíněného násilí nebo diskriminace za nepřijatelnou, a to bez ohledu na to, zda se jedná o studující či zaměstnané osoby. Proto podporuje koncept sociálního bezpečí, tzn. vytváření pozitivního studijního či pracovního prostředí, prostředí plně rozvíjejícího potenciál všech, prostředí vstřícného, férového, bezpečného, podpůrného a takového, které vyjadřuje respekt k individualitě.
Sociální bezpečí na ZČU garantují nezávislé a nestranné osoby, na které je možno se obrátit v případech, že mohlo dojít k porušení sociálního bezpečí. Mezi tyto osoby patří ombudsman, členky a členové Etické komise a koordinátor šetření (whistleblowing).
prof. RNDr. Miroslav Lávička, Ph.D.
rektor
Ombudsman ZČU
Roli ombudsmana na ZČU od 1. 1. 2024 zastává Mgr. Petr Šimon.
Vystudoval Fakultu pedagogickou ZČU, od roku 2008 se profesně zaměřuje na aktivity a projekty spojené s rovnými příležitostmi, vzděláváním a kulturou. Na Západočeské univerzitě v Plzni je od roku 2021 zodpovědný za oblast rovných příležitostí a nediskriminace.
Ombudsman ZČU je nestrannou a nezávislou osobou chránící práva studujících, zaměstnankyň a zaměstnanců ZČU potenciálně ohrožených diskriminačním jednáním v rámci instituce. Je tedy osobou, na kterou je možné se obrátit v případě, že na Západočeské univerzitě v Plzni mohlo dojít k nějaké formě porušení sociálního bezpečí, tj. např. diskriminace, nerovného zacházení, šikany, agrese či sexualizovaného a genderově podmíněného násilí.
Ombudsman prověřuje situace, na které je upozorněn podněty, mediuje spory a konflikty v rámci organizace, poskytuje pomoc všem, kdo se na něj v oblasti sociálního bezpečí obrátí, v neposlední řadě dohlíží na vytváření a udržování sociálního bezpečí na ZČU.