Přejít k obsahu

Aktuality

 • Katedra německého jazyka zaujala na konferenci studentskou učebnicí

  Mezinárodním rozsahem i diskutovanými tématy jedinečnou germanistickou konferenci uspořádala koncem května germanistická pracoviště ZČU. Hovořilo se o vlivu moderních technologií na výuku němčiny, o budoucnosti výuky cizích jazyků jako takové, o vlivu moderních technologií na jazyk i o experimentální literatuře.

  15.06.18
 • Národní konference transferu umožnila intenzivní výměnu zkušeností

  V polovině května se v Plzni uskutečnila 6. národní konference transferu s podtitulem Transfer technologií v mezinárodní perspektivě. Její součástí byl i seminář s respektovaným odborníkem na oblast transferu Ashley Stevensem. Jak organizátoři konferenci s odstupem hodnotí?

  14.06.18
 • Nové číslo časopisu ZČU&... představuje naše studenty

  Oddychové letní čtení přináší právě vydaný časopis ZČU&studenti. Na čtyřiceti stranách představuje zajímavé studenty Západočeské univerzity, jejich projekty a aktivity. Nechybí ani oblíbené fotostrany či seznámení se studentskými organizacemi.

  07.06.18
 • Mezi vystavovateli na Veletrhu vědy je i ZČU

  Od 7. do 9. června se na výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech koná jedna z největších populárně-naučných akcí v ČR - Veletrh vědy. Mezi účastníky nechybí ani Západočeská univerzita. 

  06.06.18
 • ZČU chce se svými absolventy zůstat v kontaktu

  Zůstaňte součástí svojí univerzity, vyzývá v nedávno zahájené kampani Západočeská univerzita. Jejím prostřednictvím chce oslovit své absolventy a motivovat je k členství v Klubu absolventů ZČU. Klub nyní používá novou grafickou podobu a absolventům nabízí množství benefitů.     

  05.06.18
 • Mladí příznivci přírodních věd se setkali na Dni s fyzikou

  Netradiční pokusy a hrátky s vědou zažili účastníci Dne s fyzikou, který na čtvrtek 24. května připravila katedra matematiky, fyziky a technické výchovy Fakulty pedagogické ZČU. 

  25.05.18
 • Dětská technická univerzita Fakulty strojní má prvních 37 absolventů

  Na 37 dětí prvního a druhého stupně základní školy převzalo ve středu 23. května z rukou děkana Fakulty strojní Milana Edla diplomy stvrzující jejich absolvování Dětské technické univerzity. Tu fakulta letos za podpory Plzeňského kraje, města Plzně a průmyslových podniků otevřela poprvé. 

  23.05.18
 • Studenti technických učitelských oborů představili na Olympiádě techniky své projekty

  Dvanáctý ročník Olympiády techniky uspořádala ve dnech 22. a 23. května katedra matematiky, fyziky a technické výchovy Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni. Zúčastnilo se ho téměř 50 studentů z deseti univerzit z šesti států. 

  23.05.18
 • Při cvičení složek IZS se studenti ZČU proměnili v účastníky hromadného neštěstí

  V pondělí 21. května na odpočívce u hraničního přechodu Rozvadov proběhlo doposud největší, a tedy zcela unikátní taktické cvičení  složek Integrovaného záchranného systému České republiky a Německa. Jako figuranti se ho zúčastnili také studenti ZČU.

  22.05.18
 • Výzkumná centra ZČU se představují v Poslanecké sněmovně

  Chytrý hasičský zásahový oblek SmartPRO, software využívaný pro titulkování v České televizi nebo elektromotocykl stylu chopper, to je jen několik výsledků vědecké činnosti, které představuje Západočeská univerzita v prostorách Atria Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. 

  22.05.18
 • Počet sdílených koloběžek vzroste

  Ke čtyřem stávajícím stojanům s koloběžkami, využívanými studenty ZČU i Plzeňany, přibudou ve čtvrtek 24. května další dva o celkové kapacitě 17 míst.

  21.05.18
 • Architekt zve zaměstnance ZČU na procházky kampusem

  Další částí průzkumu, jehož cílem je navrhnout úpravy veřejných prostranství v univerzitním kampusu na Borech, jsou procházky s architekty a následný workshop. Setkání se zaměstnanci univerzity proběhnou ve dnech 23. a 29. května.

  21.05.18
 • ZČU pořádá 6. národní konferenci transferu technologií

  Od 16. do 18. května se v Plzni uskuteční 6. národní konference transferu technologií s podtitulem Transfer technologií v mezinárodní perspektivě. Její součástí bude kurz Master Class s Ashley Stevensem a prohlídka výzkumných center ZČU.

  
  15.05.18
 • Králem majálesu se stal Pekelný student

  V sobotu 12. května se v Plzni uskutečnila každoroční oslava radostí studentského života - majáles. Králem majálesu byl zvolen Pekelný student - dívka v masce ďábla z Integrované střední školy živnostenské v Plzni. 

  14.05.18
 • Na závěrečném koncertě akademického roku zazpívaly české a bavorské sbory

  Ve čtvrtek 10. května v podvečer zaplnily kostel sv. Jana Nepomuckého na Chodském náměstí v Plzni tóny duchovní hudby. Uskutečnil se tu Závěrečný koncert akademického roku 2017/2018.

  11.05.18
 • ZČU a OTH Amberg-Weiden si připomněly 20 let spolupráce

  V roce 1998 navázala Západočeská univerzita spolupráci s tehdejší Fachhochschule Amberg-Weiden, dnes Ostbayerische Technische Hochschule (OTH) Amberg‑Weiden. Dvacetileté výročí si zástupci spřátelených vysokých škol připomněli 3. a 4. května v Plzni.

  04.05.18
 • Studenti ZČU bodovali na Akademickém mistrovství ČR v požárním sportu

  Přes dvě stovky závodníků a závodnic ze čtyř evropských zemí se ve dnech 25. a 26. dubna sjely do Ostravy, kde se konal sedmý ročník Otevřeného akademického mistrovství ČR v požárním sportu. Reprezentanti ZČU se z klání vrátili se třemi poháry.

  04.05.18
 • Univerzita zve na slavnostní závěrečný koncert akademického roku

  Slavnostní závěrečný koncert akademického roku 2017/2018 se uskuteční 10. května od 19 hodin v kostele sv. Jana Nepomuckého na Chodském náměstí v Plzni.

  03.05.18
 • Sportovci ZČU Western Stars přivezli z Milána tři poháry

  Reprezentace ZČU Western Stars se ve dnech 26. 4. až 29. 4. 2018 zúčastnila mezinárodní soutěže univerzit EuroMilano 2018. Se stříbrem tenistky Adély Heinové a bronzovými medailemi pro týmy futsalistů a futsalistek obsadila ZČU v celkovém hodnocení čtvrté místo.

  03.05.18
 • Do práce, na sport i na cesty s novými propagačními předměty ZČU

  S příchodem jara obohatily kolekci propagačních předmětů s logem ZČU nové kousky. Slušivé tričko, tašku a další věci pořídíte v univerzitním e-shopu či v prodejně skript na Borech.

  24.04.18
 • ZČU podepsala smlouvu o spolupráci s ukrajinskou NAEK Energoatom

  Rektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Holeček a personální ředitel ukrajinské energetické společnosti NAEK Energoatom Grygorii Muliar v úterý 24. března podepsali smlouvu o spolupráci, jež plzeňským studentům a akademikům umožní studovat a vyměňovat si zkušenosti s odborníky na ukrajinských jaderných školách.

  24.04.18
 • Plzeňské Slavnosti svobody se blíží. Program i letos obohatí ZČU

  Události odehrávající se na začátku května 1945 si Plzeň opět připomene Slavnostmi svobody, tradiční akcí s bohatým vojensko-historickým a kulturním programem. Oslavy osvobození americkou armádou se uskuteční od 3. do 6. května. Hned ve čtvrtek 3. května proběhne konference Plzeňské rozhovory, již pro širokou veřejnost pořádá americké centrum US Point při Ústavu jazykové přípravy ZČU spolu s velvyslanectvím USA a městem Plzeň.

  22.04.18
 • Na ZČU začaly Jaderné dny. Diskutovat se bude o budoucnosti jaderné energetiky

  Již poosmé se letos v Plzni koná akce nazvaná Jaderné dny. Ve dnech od 19. dubna do 23. května ji v prostorách Fakulty strojní ZČU v Plzni pořádají společně ŠKODA JS a.s., Západočeská univerzita a CENEN (Czech Nuclear Education Network).

  19.04.18
 • Odpoledne v kampusu patřilo sportu i relaxaci

  Běh s rektorem a další sportovní aktivity, grilování, studentské kapely a pivo, slam poetry, žonglér či posezení na trávníku pod téměř již letním sluníčkem - to bylo osmnácté dubnové odpoledne plné pohody v univerzitním kampusu na Borech.

  19.04.18
 • Kariérní centrum zahájilo svoji činnost pro studenty ZČU

  Kariérní centrum Západočeské univerzity v Plzni, tzv. Career centre, se ve středu 18. dubna oficiálně představilo studentům a zahájilo svou činnost.

  19.04.18
 • Navrhněte kampus snů společně s architekty. Zapojte se do procházek a workshopů

  Další částí průzkumu, jehož cílem je navrhnout úpravy veřejných prostranství v univerzitním kampusu na Borech, jsou procházky s architekty a následný workshop. Procházky pro studenty se uskutečnily 23. a 25. dubna, zaměstnanci budou mít možnost diskutovat o úpravách kampusu 23. a 29. května. Setkání doplní názory studentů a zaměstnanců ZČU získané prostřednictvím pocitové mapy a elektronického dotazníku.

  16.04.18
 • FAV bude hostit programátorskou soutěž Catalysts Coding Contest

  Katedra informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd bude 27. dubna hostit mezinárodní programátorskou soutěž Catalysts Coding Contest. Zájemci o programování, kteří chtějí porovnat své schopnosti s ostatními, se mohou přihlásit na webových stránkách soutěže.

  12.04.18
 • Do nabídky letních škol letos přibyly dvě nové

  Ani v letních měsících nezůstane kampus Západočeské univerzity bez studentů. Budou tu opět probíhat letní školy. Z nabídky si vyberou zástupci všech věkových skupin. Nově se letos uskuteční kybernetické soustředění pro pokročilé Campo Lampone a také MechCamp, určený zájemcům o počítačové modelování.

  12.04.18
 • Studenti a akademici opět poměří síly při Běhu s rektorem

  V univerzitním kampusu na Borských polích se ve středu 18. dubna odpoledne uskuteční už třetí ročník sportovní akce Běh s rektorem. Svoji běžeckou zdatnost poměří ve štafetovém závodě dvojic na trati o délce 1,5 kilometru studenti a akademici, ale také běžci z řad absolventů a veřejnosti. 

  11.04.18
 • StudFest ukáže studentům možnosti mimoškolních aktivit

  StudFest – to je název akce, kterou pro své kolegy, studenty ZČU, připravili zástupci studentských organizací. Cílem je ukázat, jak lze roky vysokoškolského studia využít na maximum. StudFest se uskuteční ve středu 11. dubna v Univerzitní knihovně ZČU. 

  05.04.18
 • Dejte si na univerzitě dostaveníčko s francouzštinou

  Ústav jazykové přípravy na 10. dubna přichystal celodenní akci s názvem RENDEZ-VOUS À LA FRANÇAISE, během níž představí možnosti studia francouzštiny i výhody, jež znalost tohoto románského jazyka přináší.

  04.04.18
 • Nejlepší studentské experimenty poletí do vesmíru

  Unikátní projekt studentského satelitu Pilsen Cube II, který vloni spustila plzeňská radnice ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni (ZČU), má za sebou další etapu. Pět týmu středoškoláků se probojovalo až do nejužšího finále a jejich experimenty vynese družice do vesmíru.

  31.03.18
 • Studuj na FEL, jezdi MHD zdarma

  Fakulta elektrotechnická (FEL) připravila pro studenty nově přijaté do prvních ročníků bakalářských, magisterských i doktorských studijních programů v akademickém roce 2018/2019 novinku v podobě jízdného v plzeňské MHD zdarma.

  29.03.18
 • Hejtman ocenil i pedagogy ZČU

  Při příležitosti Dne učitelů ocenil hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard úspěšné pedagogy. Byli mezi nimi také Zdeňka Chocholoušková a Věra Knappová z Fakulty pedagogické a Miroslav Lávička z Fakulty aplikovaných věd.

  28.03.18
 • Univerzita roztančila Měšťanskou besedu

  V pátek 23. března se konal 27. reprezentační ples Západočeské univerzity v Plzni. Přinášíme fotografické ohlédnutí za letošní společenskou událostí.

  26.03.18
 • Západočeská univerzita přivítala členy vedení Univerzity Jana Evangelisty Purkyně

  Ve středu 21. března přivítal rektor Západočeské univerzity (ZČU) Miroslav Holeček svůj protějšek z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem. Rektor UJEP Martin Balej zavítal na návštěvu ZČU společně se svými prorektory.  

  23.03.18
 • Běh s rektorem letos obohatí pestrý sportovní a kulturní program

  Štafetový závod dvoučlenných týmů v délce 1,5 km odstartuje 18. dubna v 16 hodin v univerzitním kampusu. Zúčastnit se mohou nejen studenti, ale vítáni jsou i zaměstnanci a široká veřejnost. Pro každého z prvních padesáti přihlášených dvojic bude po doběhnutí do cíle připravené pivo nebo limonáda zdarma.

  23.03.18
 • Cenu rektora v anketě Sportovec Plzně získala Eliška Fajfrlíková

  V úterý 20. března se na plzeňské radnici uskutečnilo vyhlášení výsledků ankety Nadace sportující mládeže Sportovec Plzně 2017. Cenu rektora získala studentka Sportovního gymnázia Eliška Fajfrlíková, která se úspěšně věnuje sportovnímu aerobiku.   

  21.03.18
 • Přes 150 firem bude na Veletrhu pracovních příležitostí nabízet uplatnění studentům a absolventům

  Čtyři největší budovy v kampusu Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni na Borech zaplní ve středu 21. března na 150 vystavovatelů s nabídkami pracovního uplatnění pro studenty i absolventy. Uskuteční se tu 23. ročník Veletrhu pracovních příležitostí při ZČU. 

  19.03.18
 • Smart City je silným pojítkem mezi městem a univerzitou

  Smart City – koncept, který přináší občanům chytrá řešení v různých oblastech života, je stěžejní téma spolupráce mezi Západočeskou univerzitou a městem Plzní. Tak to vidí čelní představitelé města Plzně v čele s primátorem Martinem Zrzaveckým i rektor Miroslav Holeček společně s dalšími členy vedení univerzity. Potvrdilo to jejich společné jednání, které proběhlo na ZČU ve středu 14. března.

  14.03.18
 • Co chybí univerzitnímu areálu na Borech, aby se změnil v kampus snů? Řekněte nám to v dotazníku

  In-line dráha a půjčovna sportovního vybavení? Kavárny s posezením venku a pódium pro kulturní produkci pod širým nebem? Nebo  smart parkoviště? Jak podle vás vypadá univerzitní kampus, z nějž byste nejraději ani neodešli domů?

  13.03.18
 • Fakulta elektrotechnická bude rok využívat Volkswagen e-Golf

  Zástupci Fakulty elektrotechnické (FEL) převzali v den konání  6. diskusního fóra Smart City Plzeň elektromobil Volkswagen e-Golf. K ročnímu testování ho fakultě zapůjčila společnost Porsche Česká republika.

  13.03.18
 • Němečtí studenti se učili na ZČU češtinu

  V rámci projektu Studykom přijelo 25. února do Plzně dvanáct studentů z Technische Hochschule Deggendorf a Ostbayerische Technische Hochschule Amberg-Weiden, které zde čekal týdenní intenzivní jazykový kurz češtiny. Fakulta tou dobou také hostila německého lektora, jenž přijel diskutovat studentské záměry v rámci soutěže IvestDay.

  12.03.18
 • Fakulta strojní posiluje spolupráci se středními školami

  S deseti středními školami z Plzeňského, Karlovarského i Jihočeského kraje uzavřela partnerství Fakulta strojní (FST) Západočeské univerzity, v blízké době přibudou ještě další dvě. Společným cílem je zlepšovat vzdělanost mladých lidí v technických oborech. 

  09.03.18
 • Studentka ZČU začala s běháním až na vysoké. Teď je sedmá na halovém mistrovství světa v atletice

  Čtyřiadvacetiletá sprinterka a studentka Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni Tereza Petržilková se v sobotu 3. března postavila v anglickém Birminghamu na start štafety 4x400m. Svoji premiéru na světovém šampionátu korunovala sedmým, prvním nepostupovým, místem. Ještě před čtyřmi lety přitom běhala jen rekreačně v přírodě. K závodění ji přivedl až v prvním ročníku bakalářského studia její pedagog Václav Salcman.

  07.03.18
 • Konference Smart City Plzeň opět obsadí Fakultu elektrotechnickou

  Letošní 6. ročník, který proběhne 13. března, se zaměří na témata doprava 4.0 – čistá mobilita, technologie budoucnosti a bezpečnost informačních a komunikačních systémů.

  06.03.18
 • Sportovci, pojďte studovat k nám, vyzývá ZČU

  Sportovní program, součást akademického prostředí prestižních světových univerzit, začíná systematicky a cílevědomě budovat také Západočeská univerzita (ZČU) v Plzni. Studenti zařazení do sportovního programu budou součástí univerzitní reprezentace Western Stars.

  05.03.18
 • Odborníci z RICE zajišťují větší spolehlivost přijímačů koncentrované fotovoltaiky

  Vědci z Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) při Fakultě elektrotechnické (FEL) vyvinuli novou technologii pro vytváření pokročilých přijímačů slunečního záření využívaných v systémech koncentrované fotovoltaiky. Zajistili jejich vyšší výkonnost, spolehlivost a životnost.

  28.02.18
 • Partnerství mezi ZČU a Plzeňským Prazdrojem pokračuje

  Rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček a předseda představenstva pivovaru Plzeňský Prazdroj Grant Murray Liversage stvrdili svým podpisem pokračování vzájemné spolupráce obou institucí.   

  27.02.18
 • Zdeněk Vostracký získal Cenu Wernera von Siemense pro nejlepšího pedagoga

  Ocenění převzal za propagaci komplexního inženýrského vzdělávání. Jubilejní vyhlášení vítězů 20. ročníku soutěže se odehrálo 22. února v prostorách Betlémské kaple v Praze.

  26.02.18
 • Děkany pedagogických fakult přijal primátor Martin Zrzavecký

  Od 19. do 21. února se v Plzni konalo jednání Asociace děkanů pedagogických fakult České a Slovenské republiky. Na čtyři desítky akademiků se zúčastnili jednání k aktuálním otázkám v oblasti učitelství. Součástí programu bylo i přijetí primátorem Martinem Zrzaveckým přímo na plzeňské radnici.

  22.02.18
 • Zrekonstruovaná menza se rozšíří také o zastřešenou terasu

  V lednu byla zahájena přístavba menzy v univerzitním kampusu na Borech. Jedná se o strategickou investici ZČU připravovanou v souladu s dlouhodobým záměrem na roky 2016 až 2020. Podle harmonogramu by měla být stavba dokončena do konce srpna 2018. 

  20.02.18
 • ZČU získá nejvíce prostředků z výzvy Předaplikační výzkum pro ITI

  Fakulta aplikovaných věd (FAV) Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) uspěla se dvěma žádostmi ve výzvě Předaplikační výzkum pro ITI (Integrated Territorial Investment) Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV). Ze sedmi žadatelů získala ZČU nejvíce finančních prostředků, bezmála 197 milionů korun.

  19.02.18
 • Fakulta aplikovaných věd zve na Večer otevřených dveří

  Na čtvrtek 1. března připravila Fakulta aplikovaných věd (FAV) Západočeské univerzity v Plzni Večer otevřených dveří. Od 17 do 19 hodin zpřístupní výukové prostory a vybrané laboratoře ve své budově v Technické ul. 8. 

  19.02.18
 • Děkani pedagogických fakult Česka a Slovenska se budou radit v Plzni

  Fakulta pedagogická ZČU přivítá  ve dnech 19.- 21. 2. 2018 téměř  čtyři desítky členů vedení pedagogických fakult z České a Slovenské republiky na tradičním setkání Asociace děkanů. 

  16.02.18
 • DESING+ opět propojil studenty fakult navzájem i s firmami

  Celkem 96 posluchačů Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) se letos zúčastnilo výukového projektu DESING+. V něm se učí studenti spolupracovat v interdisciplinárních týmech a řešit témata zadaná průmyslovými podniky.

  13.02.18
 • Na Dětské univerzitě promovaly desítky malých školáků

  Fakulta pedagogická Západočeské univerzity v Plzni uspořádala na podzim čtvrtý ročník Dětské univerzity. Slavnostní promoce úspěšných 122 absolventů proběhla ve čtvrtek 8. února v aule budovy ZČU v Jungmannově ulici.

  09.02.18
 • Studenti i zaměstnanci mají stále možnost přispět k vylepšení kampusu ZČU na Borech

  Stačí, aby vyplnili online pocitovou mapu, do níž vyznačí a okomentují oblíbená místa i ta, kterým se z nějakého důvodu raději vyhýbají. Nasbírané informace budou využity ke zpracování nové územní studie kampusu. Mapu je možné vyplnit do 15. února.

  08.02.18
 • Technická olympiáda otevírá středoškolákům dveře na univerzitu

  Ve čtvrtek 8. února se v prostorách Fakulty elektrotechnické uskutečnila prezentace a vyhodnocení prací pátého ročníku Technické olympiády Plzeňského kraje.

  08.02.18
 • Student FEL Filip Forejtek bude bojovat na olympiádě v Jižní Koreji

  Student 1. ročníku kombinovaného studia oboru Aplikovaná elektrotechnika je úspěšným reprezentantem ve sjezdovém lyžování. V lednu 2018 vyhrál mistrovství ČR v kombinaci, skončil pátý na juniorském MS ve sjezdu a dočkal se dodatečné nominace na ZOH 2018 v Pchjongčchangu.

  06.02.18
 • Softwary vědců z výzkumného centra NTIS pomáhají vyhledávat v audiovizuálních archivech

  Luděk Müller, nedávno jmenovaný profesor ZČU, je jedním z odborníků působících ve výzkumném centru Nové technologie pro informační společnost (NTIS), kteří vyvíjejí softwarové nástroje pro práci s mluvenými a psanými texty. 

  06.02.18
 • Repliky ostatků Jana Nepomuckého vznikly díky spolupráci doktorandů ZČU

  Od dubna 2017 mohou návštěvníci Svatojánského muzea v Nepomuku obdivovat repliku lebky svatého Jana Nepomuckého. Vyrobil ji technikou 3D tisku student doktorského studijního programu Fakulty elektrotechnické ZČU Karel Slobodník na podnět doktorandky Fakulty filozofické Kateřiny Dobrovolné, která je ředitelkou muzea v Nepomuku.     

  05.02.18
 • Reprezentační ples ZČU roztančí Leona Machálková

  27. reprezentační ples Západočeské univerzity v Plzni se uskuteční v pátek 23. března od 20 hodin v Měšťanské besedě. Vstupenky jsou již v prodeji.

  02.02.18
 • Desítky nejmladších studentů se těší na promoci

  Fakulta pedagogická Západočeské univerzity v Plzni uspořádala na podzim čtvrtý ročník Dětské univerzity. Desítky školáků si tak opět vyzkoušely, jaké to je studovat na vysoké škole. Slavnostní promoce úspěšných 119 absolventů se uskuteční ve čtvrtek 8. února od 14:45, 16:00 a 17:15 hodin v aule budovy ZČU v Jungmannově ulici 1.

  02.02.18
 • RICE má nejmodernější konfokální mikroskop v Evropě

  Vědci z Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) při Fakultě elektrotechnické převzali ve čtvrtek 1. února od zástupců společnosti Olympus nový typ konfokálního laserového mikroskopu. Přístroj, který zkoumaný objekt zobrazuje ve 3D a dokáže ho zvětšit více než 17 000krát, má pracoviště Západočeské univerzity jako zatím jediné v Evropě.

  01.02.18
 • Západočeskou univerzitu navštívila velvyslankyně Švédska

  Dne 30. ledna navštívila Západočeskou univerzitu v Plzni švédská velvyslankyně J. E. Viktoria Li v doprovodu kancléře Niklase Bennwika a obchodního komisaře Nikki Brandta. Šlo o historicky první návštěvu velvyslance Švédska na ZČU.

  31.01.18
 • Fakulta elektrotechnická se představí veřejnosti

  Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni pořádá den otevřených dveří v úterý 30. ledna od 10 do 16 hodin. Během něj nabídne nejen informace o studiu, ale i pohled do svého zákulisí – do laboratoří a Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE).

  25.01.18
 • Západočeská univerzita má tři nově jmenované profesory

  Ve Velké aule pražského Karolina převzali 22. ledna jmenovací dekret Luděk Müller z FAV, Josef Voldřich z FST a Pavel Karban z FEL. Všichni tři byli jmenováni na návrh Vědecké rady ZČU. Počet akademiků s nejvyšší vědecko-pedagogickou hodností se tak na Západočeské univerzitě rozšířil na 81.

  24.01.18
 • Rektor poblahopřál úspěšným reprezentantům ZČU

  Od 16. do 19. listopadu 2017 se v Barceloně konalo 3. meziuniverzitní mistrovství světa (3rd World InterUniversities Championships). Poprvé se ho zúčastnilo také družstvo sportovců Západočeské univerzity. 

  23.01.18
 • Fakulta aplikovaných věd při dni otevřených dveřích zpřístupní své atraktivní laboratoře

  Fakulta aplikovaných věd ZČU v Plzni se otevře zájemcům o studium i široké veřejnosti ve středu 24. ledna. V době od 8.30 do 14 hodin zde budou probíhat interaktivní prohlídky výukových a laboratorních prostor. 

  19.01.18
 • Fakulta právnická zve k návštěvě budoucí studenty

  Fakulta právnická Západočeské univerzity v Plzni uspořádá den otevřených dveří ve středu 24. ledna. Zájemci se mohou vydat v době od 10 do 13 hodin do budovy fakulty v sadech Pětatřicátníků 14. V posluchárně PC 408 pro ně budou připraveny informace o studiu a několik odborných přednášek.

  19.01.18
 • ZČU má nového prorektora pro transfer znalostí a technologií

  Od ledna 2018 působí nově na Západočeské univerzitě v Plzni prorektor pro transfer znalostí a technologií. 

  19.01.18
 • Fakulta ekonomická se představí uchazečům o studium

  Fakulta ekonomická ZČU v Plzni přivítá zájemce o studium v úterý 23. ledna v univerzitním kampusu v Plzni na Borech. V pátek 26. ledna otevře dveře své budovy v Chebu.

  18.01.18
 • Při hledání zaměstnání i brigády pomůže Veletrh práce a vzdělávání Klíč k příležitostem

  Akce, na níž se bude prezentovat několik desítek firem, proběhne 30. ledna od 10 do 18 hodin v KD Peklo. Doprovodný program nabídne přednášky o tom, jak se připravit na pohovor, začít podnikat či jak "prodat" sám sebe.

  17.01.18
 • Podpis memoranda otevírá možnosti konkrétní spolupráce s významnými čínskými univerzitami

  Zástupci Fakulty strojní, Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara a ústavu Nové technologie – výzkumné centrum navštívili v uplynulém týdnu významné univerzity v Pekingu, Shijiazhuangu, Cangzhou, Tianjinu a Changshe.

  16.01.18
 • Fakulta pedagogická otevře své dveře zájemcům o studium

  Stane se tak v pátek 19. ledna. Uchazeče přivítá ve svých budovách v ulicích Veleslavínova, Klatovská a také na Chodském náměstí v době od 8 do 16 hodin. Příchozí si budou moci prohlédnout prostory pro výuku, sledovat ukázky práce kateder či zábavné experimenty v laboratořích.

  15.01.18
 • Začtěte se do nového čísla časopisu ZČU&absolventi

  Na třiceti stranách se v něm formou rozhovorů a medailonků dozvíte o úspěšných absolventech Západočeské univerzity, Klubu absolventů i pořádaných setkáních.

  10.01.18
 • Velvyslankyně Peru se zajímala o možnosti spolupráce

  V úterý 9. ledna navštívila Západočeskou univerzitu v Plzni J. E. Liliana De Olarte de Torres-Muga, velvyslankyně Peruánské republiky.

  10.01.18
 • Univerzitu navštívili tři králové

  Na Západočeskou univerzitu zavítali v pondělí 8. ledna Kašpar, Melichar a Baltazar v doprovodu malých koledníků, aby získali peníze pro Tříkrálovou sbírku. 

  09.01.18
 • Fakulta filozofická se představí zájemcům o studium

  Filozofická fakulta letos připravila den otevřených dveří na středu 10. ledna. Setkání se zájemci o studium proběhne od 15 hodin v místnosti č. 319 v budově fakulty v Sedláčkově ulici č. 15.

  04.01.18
 • Fakulta strojní zve uchazeče k návštěvě

  Ve čtvrtek 11. ledna od 8:30 hodin se na Fakultě strojní v areálu ZČU na Borech uskuteční den otevřených dveří. I letos bude spojen s Automotive Day, na němž se představí zejména firmy zabývající se vývojem a výrobou dílů pro automobilový průmysl. Návštěvníci mohou vyhrát tablet.

  04.01.18
 • Vědci z RICE vyvinuli odlehčenou verzi chytrého hasičského obleku

  V Regionálním inovačním centru elektrotechniky (RICE) při Fakultě elektrotechnické Západočeské univerzity byl v pátek 15. prosince zakončen projekt vývoje „odlehčeného“ chytrého zásahového oděvu pod označením smartPRO2.

  01.01.18
 • PF 2018

  Přání rektora Miroslava Holečka

  21.12.17
 • Studenti zvou na Vánoční setkání #nadřeň

  Výtěžek z akce, která proběhne v úterý 19. prosince v univerzitní kavárně Družba, získá Nadace pro transplantace kostní dřeně.

  14.12.17
 • Oslavte Vánoce v barvách ZČU

  Originální dárky pod stromeček pořídíte i s logem Západočeské univerzity v Plzni.

  12.12.17
 • Plzeňským vědcům se daří překonávat problémy technologie výroby chytrých oken

  Vědcům z výzkumného centra NTIS při Fakultě aplikovaných věd ZČU v Plzni se letos podařilo vyřešit jednu ze zásadních překážek výroby chytrých oken. Svůj úspěch prezentovali na Mezinárodní konferenci o reaktivním naprašování tenkých vrstev.

  06.12.17
 • Stonožka podruhé podpořila půl milionem korun výzkum Crohnovy choroby

  Prorektor pro rozvoj a vnější vztahy Vladimír Duchek a ředitel Fakultní nemocnice Plzeň Václav Šimánek převzali 1. prosince v chrámu sv. Víta symbolický šek na půl milionu korun. Peníze daruje humanitární hnutí Stonožka na výzkum Crohnovy choroby u dětí.

  03.12.17
 • Inovátoři z celé republiky se poprvé setkají v Plzni. Studenti ZČU mají vstup do VIP zóny zdarma

  Festival Česká inovace 2017 proběhne v DEPO2015 už ve čtvrtek 30. listopadu. Studenti ZČU mají po registraci do VIP zóny, kde proběhnou diskusní panely, workshopy či závod dronů, vstup zdarma.

  29.11.17
 • Plzeňský US Point pokračuje ve svých aktivitách

  Kulturní atašé USA Erin Kotheimer a rektor Miroslav Holeček podepsali v pondělí 27. listopadu memorandum o porozumění mezi Velvyslanectvím USA v České republice a Západočeskou univerzitou. Podpisem memoranda se obě strany zavázaly ke spolupráci při provozování amerického centra US Point v Plzni po dobu dalších dvou let. 

  28.11.17
 • ZČU pořádá unikátní konferenci o tenkovrstvých materiálech

  Od 4. do 6. prosince 2017 se bude v plzeňském hotelu Angelo konat 16. ročník významné Mezinárodní konference o reaktivním naprašování tenkých vrstev. Konferenci pořádá Západočeská univerzita v Plzni a zúčastní se jí více než 120 vědců a postgraduálních studentů z 19 zemí.

  27.11.17
 • Plzeňský kraj a ZČU zpřesnily formy spolupráce

  Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard a rektor Západočeské univerzity (ZČU) Miroslav Holeček podepsali v pátek 24. listopadu na krajském úřadě memorandum, které rozšiřuje a konkretizuje oblasti a formy spolupráce obou institucí.

  24.11.17
 • Hokejovou Bitvu o Plzeň po neuvěřitelném obratu vyhrál tým ZČU

  Během pátého duelu mezi Západočeskou univerzitou a Lékařskou fakultou univerzity Karlovy v Plzni dokázal tým ZČU obdivuhodně zvrátit zprvu nepříznivé skóre 0:3 a po roční odmlce opět získat putovní pohár.

  23.11.17
 • Největší krajskou debatu kandidátů na prezidenta pořádá Akademický spolek studentů politických věd

  Akce proběhne v úterý 28. listopadu v posluchárně Západočeské univerzity v Plzni v Jungmannově ulici.

  20.11.17
 • Rektor ZČU podepsal smlouvu s ministrem školství o česko-německé spolupráci ve vzdělávání mládeže

  Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štech a rektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Holeček podepsali dne 15. 11. 2017 smlouvu o dlouhodobé spolupráci v oblasti systémového rozvoje česko-německé spolupráce v oblasti vzdělávání a mládeže. 

  16.11.17
 • Ekonomickou fakultu povede Michaela Krechovská

  Fakultu ekonomickou (FEK) Západočeské univerzity v Plzni povede od března 2018 další čtyři roky Michaela Krechovská, dosavadní vedoucí katedry financí a účetnictví. Kandidátkou na děkanku ji ve středu 15. listopadu odpoledne zvolil v tajné volbě Akademický senát fakulty. Vyslovilo se pro ni deset z šestnácti přítomných senátorů.  

  16.11.17
 • Aplikace Ventusky zpřesnila předpovědi počasí pro Evropu

  Webová Aplikace Ventusky, vyvinutá studenty doktorského studia na Západočeské univerzitě v Plzni (ZČU) Davidem a Martinem Prantlovými ve spolupráci s Markem Mojzíkem, dokáže nyní předpovídat počasí v Evropě ještě přesněji. 

  15.11.17
 • Hokejová Bitva o Plzeň je tu!

  Ve středu 22. listopadu v 19:45 hodin vypukne na ledové ploše Home Monitoring Arény Bitva o Plzeň. Popáté se proti sobě postaví hokejový tým Západočeské univerzity a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni.

  14.11.17
 • 17. listopad v odrazu dvou diktatur

  Výročí 17. listopadu si studenti připomenu panelovou diskusí nazvanou Nežít ve lži - 17. listopad v odrazu dvou diktatur. Uskuteční se 16. listopadu od 17 hodin ve vzdělávacím centru Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje. 

  13.11.17
 • Výstava vytvořená na ZČU boduje v Africe

  Afrika snů a skutečností po 70 letech. To je název expozice, kterou u příležitosti 70 let od první cesty Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky na černý kontinent připravila fakulta filozofická a ekonomická. Před pár dny si ji nadšeně prohlédli Etiopané.

  10.11.17
 • Studenti se utkali na olympiádě techniky

  Jedenáctý ročník Olympiády techniky Plzeň uspořádala v úterý 23. května v plzeňském kongresovém centru Courtyard-Marriott katedra matematiky, fyziky a technické výchovy pedagogické fakulty. Zúčastnilo se ho téměř 50 studentů z devíti univerzit pěti států.

  24.05.17

Patička