Přejít k obsahu

Aktuality

 • ZČU podepsala smlouvu o spolupráci s univerzitou z Ukrajiny

  Zástupci ukrajinské univerzity ze Sumy navštívili v pátek 22. října Západočeskou univerzitu, aby zde podepsali smlouvu o spolupráci se ZČU. Obě univerzity plánují spolupracovat na poli výzkumu a vzdělávání, a to především v oblasti strojírenství.

  22.09.17
 • Akademický rok zahájí i koncert duchovní barokní hudby

  V Korandově sboru v Plzni zazní cyklus mariánských nešpor německého skladatele P. Isfrida Kaysera, OPraem. Ve středu 4. října od 19 hodin jej provede orchestr katedry hudební kultury fakulty pedagogické Consortium musicum a klatovské Kolegium pro duchovní hudbu pod vedením Víta Aschenbrennera.

  21.09.17
 • Univerzita třetího věku slaví 25. narozeniny

  Univerzita třetího věku působí v Plzni již od roku 1992. Na památku výročí vysadila ve čtvrtek 21. září strom - jinan dvoulaločný v univerzitním kampusu a do konce roku chystá ještě další oslavy, taneční večer pro seniory pod názvem Čaj o šesté či tištěnou publikaci.

  21.09.17
 • Dejte si Pivo s rektorem

  Po úspěšném loňském prvním ročníku se do Plzeňského Prazdroje vrací Pivo s rektorem. 10. října od 16 hodin přivítá nádvoří pivovaru především studenty, kteří si zde budou moci dát pivo načepované rektorem univerzity a pobavit se při poslechu studentských kapel.

  20.09.17
 • Rektor uvařil pivo pro studenty

  Rektor Miroslav Holeček spolu se sládky Plzeňského Prazdroje uvařili 11. září výjimečnou várku piva Excelent. Světlý ležák bude nyní podle klasické receptury jeden měsíc zrát, aby byl připraven na akci Pivo s rektorem, kterou univerzita a pivovar chystají na 10. října.

  11.09.17
 • Dny vědy a techniky se konaly již podvanácté

  Na letošní festival vědy dorazily tisíce návštěvníků, které přilákala možnost vyzkoušet si vědecké experimenty na vlastní kůži. Podívejte se na fotogalerii z akce.

  10.09.17
 • ZČU přivítala belgického velvyslance

  Ve středu 6. září navštívil Západočeskou univerzitu v Plzni belgický velvyslanec J. E. Grégoire Vardakis. Šlo o historicky první návštěvu velvyslance Belgie na půdě univerzity. 

  07.09.17
 • Vědecké hrátky a experimenty opět zaplaví centrum Plzně

  Dny vědy a techniky Západočeské univerzity v Plzni se tradičně konají druhý víkend v září. Děti, rodiče i široká veřejnost se tak mohou v pátek 8. září a v sobotu 9. září od 9 do 17 hodin těšit na 35 expozic, které se rozprostřou nejen na plzeňském náměstí Republiky, ale i před Západočeským muzeem.

  06.09.17
 • Výzkumné centrum RICE hostí mezinárodní konferenci

  Regionální inovační centrum elektrotechniky (RICE) Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni pořádá 5. a 6. září mezinárodní konferenci PRECEDE 2017, která probíhá přímo v prostorách výzkumného centra.

  05.09.17
 • Univerzita otevřela školku pro děti zaměstnanců

  V budově vysokoškolských kolejí v Baarově ulici připravila Západočeská univerzita v Plzni prostory pro 38 dětí. 16 míst z celkové kapacity obsadily děti zaměstnanců, zbylá místa využili ostatní zájemci.

  01.09.17
 • Astronom Jiří Grygar přednášel na pedagogické fakultě

  V pondělí 28. srpna zavítal mezi více než 50 účastníků matematického, chemického a fyzikálního kempu.

  29.08.17
 • Západočeská univerzita v Plzni a Technická univerzita v Chemnitz otevřou společný studijní program

  Startuje společný studijní double-degree program Západočeské univerzity v Plzni a Technické univerzity v Chemnitz pod názvem Pedagogika pohybové prevence.

  24.08.17
 • Novým děkanem filozofické fakulty se stane David Šanc

  Akademický senát filozofické fakulty zvolil 10. srpna kandidáta na děkana na další funkční období. V tajném hlasování uspěl jediný navržený kandidát, dosavadní proděkan pro studijní záležitosti a vedoucí katedry politologie a mezinárodních vztahů David Šanc. Funkce děkana se ujme v listopadu.

  10.08.17
 • Studentská formule si připsala další úspěch na mezinárodních závodech

  Soutěže Formula Student Czech Republic se zúčastnilo celkem 33 týmů se spalovacím motorem z celé Evropy. Studentský Racing Team Pilsen dokončil na těchto závodech závěrečnou vytrvalostní disciplínu na 22 km na výborném 4. místě, což mu v soutěži zajistilo celkové 7. místo. 

  08.08.17
 • V srpnu se na univerzitě rozběhnou letní školy pro děti a mládež

  Kampus ZČU přivítá malé i větší zájemce o počítače, roboty a elektrotechniku. Letní školy připravily fakulty aplikovaných věd a elektrotechnická.

  04.08.17
 • Tým studentské formule přivezl z Itálie 4. místo

  Historicky nejlepšího výsledku pro Západočeskou univerzitu v Plzni dosáhl Racing Team Pilsen na okruhu Riccardo Paletti ve městě Varano de’ Melegari, kam ve dnech 19. - 23. července dorazilo celkem 66 týmů z celého světa.

  02.08.17
 • O letní školu Univerzity třetího věku byl obrovský zájem

  Posluchači Univerzity třetího věku ZČU nezahálejí ani o prázdninách. V červenci se uskutečnil čtvrtý ročník letní školy, během níž si mohli prohloubit a upevnit získané znalosti.

  28.07.17
 • Odborníci ze ZČU se podíleli na mapě dopravní intenzity Plzně

  V přehledné aplikaci mohou lidé v hodinových intervalech zjistit zatížení jednotlivých plzeňských komunikací.

  26.07.17
 • Diplom letos převzalo téměř dva tisíce absolventů

  Konec června a začátek července patří na univerzitě již tradičně slavnostním promocím. Letošní rok si diplom převzalo na 1742 nových absolventů napříč studijními programy. 

  17.07.17
 • Vychází nové číslo časopisu ZČU&Věda

  Čtyřicet stran čtení o výzkumu na jednotlivých fakultách, zajímavé fotografie a tři inspirativní rozhovory, to je obsah čísla ZČU&Věda. Od pondělí 17. července najdete nové číslo časopisu ve stojanech na všech fakultách a pracovištích ZČU.

  17.07.17
 • Studenti vymysleli chytré lavičky pro univerzitní kampus

  Tým studentů z pěti fakult Západočeské univerzity v Plzni představil 13. července v univerzitním kampusu na Borech dva prototypy celoročně využitelných „chytrých laviček“, vybavených vytápěním, otočným sedátkem, zásuvkami pro dobíjení telefonu či držáky na nápoje.

  13.07.17
 • Katedra archeologie realizuje archeologický výzkum v Letech

  Tým archeologa Pavla Vařeky mapuje přesnou polohu tábora v Letech a studuje jeho materiální pozůstatky.

  13.07.17
 • Na univerzitě začaly letní školy

  V pondělí 10. července odstartovaly svoji výuku hned čtyři letní školy. Vedle dvou největších, Mezinárodní letní jazykové školy a ArtCampu, začínají také škola Homo Economicus a Letní škola virtuální reality. 

  10.07.17
 • Vědci z FAV vyvinuli software, který pomáhá zachraňovat životy

  Katedra informatiky a výpočetní techniky fakulty aplikovaných věd ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Plzeňského kraje vyvinula software, který slouží při výuce budoucích zdravotnických záchranářů i nácviku týmové spolupráce výjezdových skupin. Software umožňuje simulovat pacientský monitor, který je součástí defibrilátoru, a navodit různé stavy vznikající při neodkladné resuscitaci pacienta.

  04.07.17
 • Letní školy zahájí koncert pod širým nebem

  Nejen pro účastníky Mezinárodní letní jazykové školy a ArtCampu je připraven zahajovací koncert, který se uskuteční v úterý 11. července od 19 hodin pod širým nebem v prostoru před Univerzitní knihovnou ZČU.

  02.07.17
 • Vybrané fakulty otevírají druhé kolo přijímacího řízení

  Zájemci o studium na fakultě ekonomické, elektrotechnické, strojní, zdravotnických studií či filozofické mají ještě během léta možnost podat přihlášku ke studiu. Tyto fakulty totiž vyhlásily druhé kolo přijímacího řízení. 

  01.07.17
 • Fakulta ekonomická připravuje program zaměřený na správu a rozvoj nemovitostí

  V pondělí 26. června podepsali zástupci Západočeské univerzity v Plzni a Nadačního fondu dr. Günthera Zembsche smlouvu o spolupráci. Obě strany budou spolupracovat na přípravě a realizaci studijního programu, zaměřeného na správu a rozvoj nemovitostí. V této oblasti probíhá rovněž spolupráce s univerzitou v Lipsku, kde se koncem června pracovníci i studenti fakult ekonomické a aplikovaných věd zúčastnili odborného workshopu.

  30.06.17
 • Studenti představili novou formuli

  Tým studentů ze čtyř fakult Západočeské univerzity v Plzni představil 30. června nový model závodního vozu UWB04, který by měl navázat na dosavadní úspěchy v prestižní mezinárodní soutěži studentských týmů.

  30.06.17
 • Univerzita třetího věku má další úspěšné absolventy

  V uplynulých dnech proběhly promoce posluchačů Univerzity třetího věku v Karlových Varech a v Plzni. Osvědčení o absolutoriu převzalo celkem 240 posluchačů.

  28.06.17
 • Sportovci přivezli z Českých akademických her 39 medailí

  Západočeskou univerzitu v Plzni letos na 16. Českých akademických hrách v Praze reprezentovalo 145 sportovců. Ti vybojovali celkem 39 cenných kovů a v celkovém pořadí zajistili naší univerzitě velmi lichotivé 4. místo v silné konkurenci 40 českých vysokých škol.

  27.06.17
 • První český nanosatelit letí do vesmíru také díky týmu z Fakulty elektrotechnické ZČU

  V pátek 23. června v 5:59 středoevropského času odstartovala z indického vesmírného střediska Satish Dhawan raketa s českým technologickým nanosatelitem VZLUSAT-1 na palubě. Nanosatelit vyvinuli čeští odborníci pod vedením Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu v Praze (VZLÚ), mezi nimiž je i tým PilsenCUBE z katedry aplikované elektroniky a telekomunikací Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni.

  22.06.17
 • Ocenění v soutěži Česká dopravní stavba, technologie a inovace putuje na strojní fakultu

  Petr Macher ze strojní fakulty získal cenu rektora Západočeské univerzity v Plzni ve 14. ročníku celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a inovace roku 2016 za svoji práci nazvanou Dvoupodlažní elektrická jednotka pro příměstskou dopravu.

  21.06.17
 • Západočeská univerzita bude vzdělávat sestry v Karlovarském kraji

  Fakulta zdravotnických studií ZČU otevře od září konzultační střediska v Karlovarském kraji. Všeobecné sestry, kterých je v této oblasti nedostatek, tak budou moci studovat při zaměstnání přímo v jejich kraji. Do kombinovaného studia přijme fakulta zhruba 25 studentů.

  21.06.17
 • Vedení univerzity poděkovalo Akademikům Plzeň

  Za výbornou propagaci univerzity i dosavadní úspěchy poděkovalo ve středu 14. června vedení ZČU hokejovému týmu Akademici Plzeň. Studentskému týmu se letos mimořádně dařilo, v Evropské univerzitní hokejové lize vybojoval skvělé 3. místo.

  15.06.17
 • Studenti uspěli s aplikací zobrazující počasí po celém světě

  Aplikace Ventusky, která vizualizuje meteorologická data z numerických modelů, uspěla na soutěži Vodafone Nápad roku 2017. Za aplikací stojí studenti doktorského studia David Prantl z fakulty ekonomické a Martin Prantl z fakulty aplikovaných věd, kteří aplikaci vyvinuli spolu s Markem Mojzíkem. Ze soutěže si odnesli stříbrnou medaili a zároveň mimořádnou cenu za startup roku.

  09.06.17
 • Technické fakulty se představily na DronFestu

  Unikátního festivalu bezpilotního létání, který se těší čím dál většímu zájmu veřejnosti, se zúčastnily i technické fakulty.

  01.06.17
 • Sutnarka bodovala v soutěži Young Package

  Do mezinárodní soutěže obalového designu Young Package, kterou 22 let vyhlašuje společnost Model Obaly, se letos přihlásilo 744 designérů z rekordního počtu 57 zemí světa. Nejvyšší ocenění ve vysokoškolské kategorii získala Kateřina Puncmannová z FDULS.

  30.05.17
 • Západočeskou univerzitu navštívila čínská velvyslankyně

  V pondělí 29. května se setkala s rektorem a dalšími členy vedení univerzity, prohlédla si výzkumné centrum RICE a uměleckou fakultu.

  29.05.17
 • Rektor ZČU předal čestné ocenění Stavbě roku Plzeňského kraje

  Ve čtvrtek 25. května byly slavnostně vyhlášeny výsledky soutěže Stavba roku Plzeňského kraje 2016. Kromě hlavního ocenění byla udělena také dvě čestná uznání. Rektor ZČU Miroslav Holeček předal jedno z nich, které získala dostavba posluchárny Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni.

  26.05.17
 • Den s fyzikou představil vědu netradičním způsobem

  Katedra matematiky, fyziky a technické výchovy pedagogické fakulty uspořádala ve čtvrtek 25. května tradiční akci Den s fyzikou, která se snaží přilákat žáky základních a středních škol ke studium tohoto oboru.

  25.05.17
 • Studenti se utkali na olympiádě techniky

  Jedenáctý ročník Olympiády techniky Plzeň uspořádala v úterý 23. května v plzeňském kongresovém centru Courtyard-Marriott katedra matematiky, fyziky a technické výchovy pedagogické fakulty. Zúčastnilo se ho téměř 50 studentů z devíti univerzit pěti států.

  24.05.17
 • Výzkumníci z fakulty aplikovaných věd pomáhají vyvíjet 3D modely pro výuku mediků

  Tým Laboratoře nádorové léčby a regenerace tkáně Biomedicínského centra Lékařské fakulty UK v Plzni, který dlouhodobě spolupracuje s Fakultou aplikovaných věd ZČU na výzkumu pokročilé výpočetní asistence v onkochirurgii, se stal součástí nedávno spuštěného evropského projektu MedTRain3DModsim.

  23.05.17
 • Závěrečný seminář Jaderných dnů hostil odborníky na jadernou energetiku

  Na aktuální stav a perspektivy jaderné energetiky se zaměřil odborný seminář, který se konal 18. května na fakultě aplikovaných věd v rámci Jaderných dnů 2017.

  19.05.17
 • Záverečný koncert akademického roku rozezněl katedrálu

  V zaplněné katedrále sv. Bartoloměje vystoupily ve středu 17. května akademické sbory pod vedením Romany Feiferlíkové a Víta Aschenbrennera.

  18.05.17
 • Univerzita běžela s rektorem

  Jarní běh okolo kampusu přilákal přes čtyřicet studentů, zaměstnanců a dalších příznivců pohybu.

  17.05.17
 • Přijďte si zaběhat s rektorem

  Registrace na Běh s rektorem prodloužena do úterý 16. května do 12 hodin. Štafetový závod dvoučlenných týmů v délce 1,5 km odstartuje v 16. května v 16 hodin v univerzitním kampusu. Zúčastnit se mohou nejen studenti, ale vítáni jsou i zaměstnanci a široká veřejnost.

  15.05.17
 • Na univerzitě proběhlo finální klání o nejlepší vozítko

  Město Plzeň v rámci programu SmartEdu vyhlásilo pro žáky základních škol na konci loňského roku originální soutěž Kára. Školní týmy měly za úkol sestavit funkční pojízdné vozidlo. V závěrečném souboji, který se odehrál na půdě univerzity, zvítězily děti z 28. ZŠ.

  09.05.17
 • Katedrála sv. Bartoloměje hostí závěrečný koncert akademického roku

  Koncert se uskuteční 17. května od 19 hodin. Univerzita srdečně zve všechny akademické pracovníky, zaměstnance, studenty i širokou veřejnost.

  08.05.17
 • Letošní Plzeňské rozhovory se zaměří na vliv nových technologií na člověka

  Již potřetí proběhnou v Plzni obnovené Plzeňské rozhovory. Uskuteční se v úterý 9. května od 14 do 19 hodin v Moving Station na Jižním předměstí, letos na téma „Technologická společnost: Role člověka“.

  28.04.17
 • Vyučující ze ZČU obdržela vysoké belgické státní vyznamenání

  Pavla Kocourková z Ústavu jazykové přípravy ZČU se 19. dubna stala rytířkou Řádu Leopolda II. Ocenění za zvláštní zásluhy pro belgické království převzala z rukou belgického velvyslance v České republice Grégoira Varkadise jako první občanka v historii České republiky.

  21.04.17
 • Odstartovaly Jaderné dny na univerzitě

  Ve čtvrtek 20. dubna byly slavnostně zahájeny sedmé Jaderné dny, které se poprvé konají v prostorách ZČU a potrvají až do 25. května. Nejen studenti, ale i široká veřejnost může zavítat na výstavu o jaderné energetice v přízemí Fakulty strojní ZČU v univerzitní kampusu v Plzni na Borech. Otevřeno je od pondělí do soboty od 9 do 17 hodin.

  20.04.17
 • Zástupci ZČU jednali na Ukrajině o vzdělávání odborníků pro jaderné elektrárny

  Ve dnech 5.–6. dubna se zástupci Západočeské univerzity zúčastnili v Kyjevě jednání o spolupráci s ukrajinskými vysokými školami a  podnikem Energoatom, který na Ukrajině provozuje jaderné elektrárny.

  13.04.17
 • Univerzita otevře od září školku pro děti zaměstnanců

  Univerzitní školka, jejímž provozovatelem se stane Mateřská škola kardinála Berana Plzeň, bude sídlit v budově vysokoškolských kolejí v Baarově ulici a pojme celkem 38 dětí.

  07.04.17
 • Univerzitní upír vysál přes stovku studentů

  Možnost darovat krev s Univerzitním upírem využilo poslední březnový týden 117 účastníků, přičemž pro 30 z nich to bylo vůbec poprvé.

  31.03.17
 • O prázdninách se na univerzitě otevře osm letních škol

  Letošní letní školy se zaměřují na cizí jazyky, design, techniku či informatiku a jsou určeny pro nejrůznější věkové skupiny, od žáků základních škol přes středoškoláky a vysokoškoláky až po širokou veřejnost. Do kurzů je možné se hlásit již nyní.

  30.03.17
 • Na Západočeské univerzitě se potkali odborníci na oblast smart city

  28. března se v prostorách Fakulty elektrotechnické ZČU uskutečnila konference Smart City Plzeň. Pátý ročník zdůraznil téma Moderní doprava a čistá mobilita, rozvoj Plzně a Plzeňského kraje do roku 2030.

  28.03.17
 • Hejtman ocenil Karla Raunera z pedagogické fakulty za jeho úspěšnou pedagogickou práci

  Symbolicky v Den učitelů ocenil hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard 23 pedagogů ze škol v Plzeňském kraji. Mezi oceněními je také Karel Rauner z katedry matematiky, fyziky a technické výchovy pedagogické fakulty.

  28.03.17
 • Zápis do kurzů Mezinárodní letní jazykové školy právě odstartoval

  Již po osmadvacáté se bude na ZČU v Plzni konat oblíbená červencová akce, během níž se v univerzitním kampusu sejdou stovky zájemců o jazykové kurzy se skvělými lektory.

  27.03.17
 • Na univerzitu opět přiletěl upír

  Tradiční Univerzitní upír se koná již po jedenadvacáté. Studenti, absolventi, zaměstnanci i pedagogové Západočeské univerzity
  v Plzni mohou ode dneška až do středy 29. března společně darovat krev.

  27.03.17
 • Univerzita tančila

  V pátek 24. března se konal 26. reprezentační ples Západočeské univerzity v Plzni. Přinášíme fotografické ohlédnutí za letošní společenskou událostí.

  26.03.17
 • Rektor udělil cenu za skloubení studijních a sportovních výsledků

  Jachtař Jakub Dobrý, student Gymnázia Plzeň na Mikulášském náměstí, převzal od rektora Miroslava Holečka ocenění, které se uděluje v rámci vyhlášení nejlepších sportovců města Plzně.

  24.03.17
 • Chytrý zásahový oblek pro hasiče získal ocenění Zlatý Amper

  Na letošním 25. ročníku veletrhu Amper v Brně dosáhl chytrý zásahový oblek smartPRO dalšího významného úspěchu. V úterý 21. března převzali zástupci fakulty elektrotechnické a výzkumného centra RICE ocenění Zlatý Amper.

  22.03.17
 • Festival arabské kultury je letos online

  Podtitul letošního ročníku Arabfestu je #online. Od 22. března až do 1. dubna nabídne tradiční festival arabské kultury přednášky, workshopy, ale také filmy, divadlo či arabskou kuchyni.

  17.03.17
 • Letošní Veletrh pracovních příležitostí přivítá rekordní počet vystavovatelů

  Současní i budoucí absolventi si na letošním veletrhu práce, který se uskuteční ve středu 22. března v kampusu ZČU, budou moci vybrat ze 170 vystavovatelů, kteří hledají vhodné kandidáty na volné pracovní pozice do svých firem.

  15.03.17
 • Vědci z NTIS pokračují v úspěšné spolupráci s lékaři na výzkumu Crohnovy choroby

  Výzkumné centrum NTIS a FN Plzeň pokračují v navázané spolupráci na vývoji aplikace, která bude napomáhat v diagnostice, léčbě, a především výzkumu Crohnovy choroby u dětí. Také letos výzkum finančně podpoří hnutí Na vlastních nohou – Stonožka.

  15.03.17
 • ArtCamp 2017 nabízí tradiční kurzy i úplné novinky

  Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara pořádá už třináctý ročník mezinárodní letní školy umění ArtCamp.

  10.03.17
 • Jaderné dny přiblíží jadernou energii studentům středních a vysokých škol

  Již po sedmé se ve dnech 20. dubna až 25. května uskuteční Jaderné dny, letos poprvé je bude hostit Západočeská univerzita v Plzni. Výstavu o jaderné energetice plnou zajímavých exponátů doplní přednášky a soutěže.

  09.03.17
 • Univerzita zve na reprezentační ples

  V pátek 24. března se roztančí Měšťanská beseda v Plzni na 26. ročníku reprezentačního plesu Západočeské univerzity.

  09.03.17
 • Západočeská univerzita podepsala memorandum o spolupráci s firmou Siemens

  Obě strany se dohodly, že budou usilovat zejména o spolupráci v oblastech Průmysl 4.0 a SmartCity.

  07.03.17
 • Projekt ArchaeoCentrum Čechy-Bavorsko zatraktivní archeologii široké veřejnosti

  Unikátní stavba rezidence Karla IV. středověkými stavebními technikami či stavba Archeodílny s laboratoří a výstavním prostorem jsou součástí rozsáhlého projektu, který odstartoval začátkem letošního roku, a na němž se podílí filozofická a pedagogická fakulta.

  06.03.17
 • Univerzitní knihovna předala do nemocnic darované knihy

  Univerzitní knihovna vybrala během akce "Daruj knihu" pestrou nadílku knih. Knihy předali zástupci knihovny v úterý 28. února na lůžková oddělení a LDN Městské nemocnice Plzeň - Privamed a. s. a Fakultní nemocnice Plzeň.

  01.03.17
 • Fakultu aplikovaných věd nově vede Vlasta Radová

  Novou děkankou Fakulty aplikovaných věd ZČU je od 1. března Vlasta Radová. Akademický senát fakulty aplikovaných věd ji zvolil 14. listopadu.

  01.03.17
 • Výstava Ohrožená architektura města Mosulu představuje unikátní projekt

  Až do konce března se mohou návštěvníci výstavy seznámit s architektonickým dědictvím města, jehož osud závažně poznamenává válka. Interaktivní mapu zničených památek sestavuje tým čtyř českých vědců, mezi něž patří i Lenka Starková z filozofické fakulty.

  28.02.17
 • Univerzita podepsala smlouvu o spolupráci se Škodou Transportation

  Smlouvu, která navazuje na dosavadní spolupráci a dále ji prohlubuje, stvrdili na rektorátu ZČU 21. února svým podpisem rektor Miroslav Holeček a generální ředitel Tomáš Ignačák.

  22.02.17
 • Startuje informační týden určený studentům, absolventům i uchazečům

  Tým Informačního a poradenského centra ZČU připravil IPC týden. V prostoru Kulturky přivítá od čtvrtka 16. února studenty, absolventy i uchazeče o studium, kteří se zde dozvědí potřebné informace, mohou využít poradenství i právní pomoc či získat inspirativní rady pro svou profesní kariéru.

  15.02.17
 • Výzkumníci z NTC objevili, jak měřit čas bez použití hodin

  Vědci z NTC změřili ultrakrátké časové zpožďování při elektronové foto-emisivitě bez použití hodin. Objev má významné dopady pro základní výzkum i pro nejnovější technologie.

  13.02.17
 • Na univerzitě se vyhlašovaly výsledky technické olympiády

  Vítěze 4. ročníku soutěže Technická olympiáda Plzeňského kraje ocenil ve čtvrtek 9. února rektor Miroslav Holeček a náměstkyně hejtmana Ivana Bartošová. Letos se v dovednostech v technických oborech utkalo 10 středních škol s počtem 77 žáků, prezentováno bylo 31 soutěžních prací.

  10.02.17
 • Západočeskou univerzitu navštívil předseda Národního akreditačního úřadu

  Ve čtvrtek 9. února zavítal na univerzitu do Plzně předseda NAÚ Stanislav Labík. V posluchárně budovy výzkumného centra NTIS přiblížil problematiku nového způsobu udělování akreditací podle novely vysokoškolského zákona.

  09.02.17
 • Rektor Holeček se zúčastnil panelové diskuse s hejtmanem

  Setkání s novým hejtmanem Plzeňského kraje se uskutečnilo v úterý 7. února v Techmanii.

  07.02.17
 • Akademie Ostbayern-Böhmen představila bavorské veřejnosti spolupráci se ZČU

  Fakulta strojní, fakulta designu a umění Ladislava Sutnara a ekonomická fakulta se zapojily do spolupráce s bavorskou OTH Amberg-Weiden. Cílem vzájemného partnerství je vytvoření interdisciplinárních sítí se zahraničními partnery a posílení integrace česko-bavorského pohraničí.

  07.02.17
 • Univerzita navázala strategické partnerství s firmou Diebold Nixdorf

  Smlouvu podepsal rektor ZČU Miroslav Holeček v pondělí 6. února. Klíčovou součástí této dohody je také spolupráce s ekonomickou fakultou.

  06.02.17
 • Malí absolventi promovali na Dětské univerzitě

  Třetí ročník Dětské univerzity absolvovalo letos 61 studentů. Ve čtvrtek 2. února jim slavnostně předal diplomy rektor ZČU Miroslav Holeček a děkan FPE Miroslav Randa.

  03.02.17
 • Strojní fakulta pořádá 7. ročník mezinárodní vědecké konference

  Konference Strojírenská technologie - Plzeň 2017 se uskuteční 7. - 8. února za účasti odborníků z předních tuzemských i světových firem a univerzit, které představí aktuální trendy ve strojírenství.

  02.02.17
 • Město Plzeň darovalo elektrotechnické fakultě dron

  Bezpilotní letadlo Robodrone Kingfisher v ceně 330 tisíc korun předali v úterý 31. ledna zástupci města Plzně děkanovi elektrotechnické fakulty Jiřímu Hammerbauerovi.

  31.01.17
 • Akademici chystají speciální hokejové utkání

  Akademici Plzeň přivítají v úterý 7. února od 10 hodin na domácím ledě nováčka z UNIPO Warriors Prešov na utkání určeném studentům středních a základních škol. Zároveň se jako jediný univerzitní tým v republice připojí k charitativní akci "Legenda pomáhá".

  30.01.17
 • Univerzita ve spolupráci s městem spouští unikátní certifikátový program zaměřený na drony

  Program Technologie pro bezpilotní létání je prvním certifikátovým programem v ČR, primárně určeným studentům technických fakult. První zájemci ho mohou začít studovat od akademického roku 2017/2018.

  26.01.17
 • Technické fakulty se představí na veletrhu studijních příležitostí

  Study Map Day je netradiční veletrh studijních možností zaměřený na technické vzdělávání a uplatnění absolventů v Plzeňském kraji, který se koná 27. a 28. ledna v Plzni. Jeho součástí bude i prezentace tří technických fakult ze ZČU.

  23.01.17
 • Knihovna uspořádala workshop „Technické vybavení prostoru učení“

  Ve dnech 17.-18. ledna uspořádala Univerzitní knihovna na Západočeské univerzitě dvoudenní workshop, kterého se zúčastnili zástupci čtyř významných knihoven.

  19.01.17
 • Univerzita se představí na veletrhu Klíč k příležitostem

  5. ročník veletrhu práce a vzdělávání připravuje plzeňská společnost Grafia na 26. ledna v plzeňském kulturním domě Peklo.

  12.01.17
 • Vznik Charty 77 připomíná památník vytvořený studentem ZČU

  Martin Brůha, student FDULS, vytvořil pomník, který byl odhalen ve čtvrtek 5. ledna na Praze 6, v místě, kde STB zatkla Václava Havla a Pavla Landovského.

  06.01.17
 • Soutěž O pohár rektora je v poločase

  Celouniverzitní sportovní klání se dostalo do poloviny, v čele se zatím drží loňský vítěz, fakulta aplikovaných věd.

  06.01.17
 • Fakulty otevřou své dveře uchazečům

  Během ledna se na jednotlivých fakultách ZČU uskuteční Dny otevřených dveří, při kterých se zájemci o studium dozvědí potřebné informace k přijímacímu řízení i ke studiu, prohlédnou si posluchárny a laboratoře či pobesedují s vyučujícími.

  03.01.17
 • PF 2017

  Přání rektora Miroslava Holečka

  20.12.16
 • Univerzita má tři nové profesory

  Ministryně školství Kateřina Valachová předala v pondělí 19. prosince jmenovací dekrety 55 novým profesorům. Nejvyšší vědecko-pedagogický titul získali i tři pracovníci Západočeské univerzity.

  20.12.16
 • Chytrý zásahový oblek z RICE zvítězil v mezinárodním tendru

  České konsorcium sdružující výzkumný tým z RICE a společnosti VOCHOC, Holík International, Elitronic a Applycon zvítězilo v mezinárodním předkomerčním tendru, organizovaném v rámci projektu Smart@Fire. Na konferenci v Bruselu 14. a 15. prosince bylo vyhlášeno jako jediné, které splnilo veškerá kritéria tendru včetně závěrečných testů.

  19.12.16
 • Vedení ZČU navštívilo ústeckou univerzitu

  Vedení Západočeské univerzity v Plzni se ve čtvrtek 15. prosince setkalo se zástupci Univerzity J. E. Purkyně, aby prohloubilo dosavadní vzájemnou spolupráci.

  16.12.16
 • Věda nás baví

  Popularizační portál Bav se vědou získal v letošním roce nový vzhled i obsah. Najdete v něm nejen krátké články a kvízy věnované zajímavostem z různých oblastí vědy a výzkumu na univerzitě, ale také rozhovory s vědci.

  15.12.16
 • Vědci z centra NTC vyvinuli vanadovou průtočnou baterii

  Ačkoliv se zatím jedná o způsob řešení úložiště elektřiny, který je v Česku poměrně neznámý, možnost snadného nastavení kapacity a výkonu, vysoká životnost i velmi rychlá odezva předurčují vanadové průtočné baterie pro celou škálu použití.

  12.12.16
 • Odborníci zrestaurovali unikátní Třebechovický betlém

  Na opravě národní kulturní památky, Třebechovického Proboštova betlému, se podíleli Pavel Turjanica s kolegou Janem Molnárem z výzkumného centra RICE. Díky nim má jeden z našich nejcennějších a nejobdivovanějších betlémů nový pohon a zabezpečovací systém.

  09.12.16
 • Studenti mohou využívat dva nové stojany na koloběžky

  Sdílení koloběžek, které funguje za velkého zájmu studentů na univerzitě od září, se rozšířilo o sedm koloběžek a dvě nová stanoviště. První vyrostlo na Borech před budovu kolejí v Máchově ulici a druhé před fakultou designu a umění Ladislava Sutnara.

  07.12.16

Patička