Přejít k obsahu


Predátorské praktiky přispívající k reprodukci sociálního vyloučení

Citace:
KUPKA, P., TVRDÁ, K., WALACH, V., PLACHÝ, O., LUPTÁK, Ľ., TOUŠEK, L. Predátorské praktiky přispívající k reprodukci sociálního vyloučení. Plzeň, 2017.
Druh: PŘEDNÁŠKA, POSTER
Jazyk publikace: cze
Rok vydání: 2017
Autoři: Mgr. Petr Kupka , Mgr. et Mgr. Kateřina Tvrdá , Mgr. Václav Walach , Mgr. Ondřej Plachý , Mgr. Ľubomír Lupták Ph.D. , Mgr. Ladislav Toušek Ph.D.
Abstrakt CZ: Existence sociálně vyloučených lokalit je spojována s predátorskými praktikami v oblasti bydlení, jimiž se někteří snaží zneužít zranitelnosti sociálně vyloučených a různými způsoby na nich profitovat. Tyto praktiky se pohybují na kontinuu od trestnosti, protizákonnosti, přes obcházení zákona, až po legálnost a přispívají k reprodukci sociálního vyloučení, omezování práva na bydlení a tím i ke vzniku sekundární újmy. V rámci výzkumu „Bezpečnostní rizika sociálně vyloučených lokalit: Vytváření znalostí a nástrojů pro management a prevenci kriminality“ bylo identifikováno celé spektrum predátorských praktik od limitovaného přístupu k bydlení, diskriminace ze strany státních, samosprávných i soukromých subjektů, přes nucenou mobilitu obyvatel, až po zneužití nerovného postavení vyplývajícího z nájemních a ubytovacích smluv.
Klíčová slova

Zpět

Patička