Tiskové zprávy 2018

V Plzni vzroste počet sdílených koloběžek

Koncept sdílených koloběžek (tzv. scoobike sharing) představil před několika lety spolek k světu., jenž dlouhodobě přispívá ke kulturními rozvoji a zasazuje se o využitelnost a zpřístupnění veřejných prostor města Plzně. Právě posílení spojení do univerzitního kampusu ZČU bylo motivací pro výběr umístění stojanů. Stojany s koloběžkami byly dosud umístěny na konečné tramvaje číslo čtyři na Borech, u studentských kolejí v Máchově ulici a na dvou místech v univerzitním kampusu - u Fakulty strojní a Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Tento týden budou zprovozněny další dva stojany – u Univerzitní knihovny a u studentských kolejí.

„Samoobslužný sharing koloběžek představuje rychlou a ekologickou alternativu k dopravě do univerzitního kampusu. Koloběžky tak mohou úspěšně konkurovat autobusu, na který je třeba chvíli čekat a bývá po ránu často přeplněný. Trumfnou i auto, zejména kvůli době strávené hledáním parkovacích míst, a z hlediska rychlosti jsou výhodnější než chůze. Navíc se jízda na koloběžce řadí mezi nejzdravější způsoby pohybu,“ vysvětluje Jakub Mareš ze spolku k světu. Pro studenty ZČU je tak při cestování z kolejí v Borské ulici na univerzitu koloběžka velmi užitečnou a zároveň zábavnou alternativou k procházce či jízdě na kole.

Spolupráce ZČU se spolkem k světu. se odráží i v samotném rozvoji celého konceptu scoobike sharingu. Na vývoji unikátního stojanu, zámku i sledovací aplikace, jež monitoruje obsazenost jednotlivých stojanů, se podílejí mimo jiné i studenti a zaměstnanci ZČU. Speciální stojany, které plzeňský scoobike sharing využívá, jsou napájeny z veřejného osvětlení a k jejich umístění nejsou zapotřebí žádné výkopové práce – replastové desky sloužící jako nástupové plochy nejsou spojeny se zemí.

Studentům jsou koloběžky zpřístupněny na základě registrace a přiložení JIS karty, ostatní Plzeňané si je mohou vypůjčit o víkendech, po registraci Plzeňské karty. Veškeré potřebné informace jsou zveřejněny na webových stránkách www.scoobike.cz a na facebookovém profilu Scoobike. S novými stojany přijde i další novinka – aplikace Scoobike, díky níž mohou zájemci zjistit počet dostupných koloběžek či volných míst ve stojanu, rezervovat místo pro vracenou koloběžku nebo sledovat počet svých výpůjček a další statistiky.

Provoz sdílených koloběžek byl zahájen 26. září 2016, od té doby uskutečnili nejen studenti Západočeské univerzity přes 23 500 výpůjček.

Kontakt:

ing. arch. Jakub Mareš