Tiskové zprávy 2018

Na ZČU se představí frankofonní firmy působící v kraji

Ústav jazykové přípravy (UJP) připravil na 10. dubna celodenní akci s názvem RENDEZ-VOUS À LA FRANÇAISE, během níž představí možnosti studia francouzštiny na Západočeské univerzitě i výhody, které znalost tohoto románského jazyka přináší. Součástí akce, určené studentům ZČU, středních škol i absolventům studia francouzštiny, budou také prezentace frankofonních firem působících v regionu.

„Cílem akce je ukázat studentům naší univerzity využitelnost francouzštiny v praxi, umožnit jim přímý kontakt s firmami, s nimiž si mohou domluvit stáže, vedení bakalářských nebo magisterských prací nebo od nich třeba rovnou získají pracovní nabídku,“ přibližuje vedoucí oddělení románských jazyků a latiny UJP Pavla Kocourková s tím, že se studiem francouzštiny je možné začít kdykoliv. V široké nabídce UJP jsou kurzy neoborové francouzštiny jak pro úplné začátečníky, tak pro pokročilé. Zájemci tu můžou navštěvovat i kurzy odborného jazyka, například ekonomickou francouzštinu. Zároveň má akce motivovat i ke studiu oborové francouzštiny, vyučované na Fakultě filozofické.

Program dne je rozdělen do tří na sebe navazujících částí - pro středoškoláky, studenty ZČU a pro absolventy studijních pobytů ve Francii a absolventy francouzských studijních programů v Česku, jaké nabízejí třeba frankofonní gymnázia.

V rámci všech sekcí budou probíhat prezentace frankofonních firem působících v regionu.  Představí se například firmy Lactalis, Faurecia, Zodiac-Driessen, ADP a několik dalších. Někteří zaměstnavatelé se studentům ZČU budou prezentovat vůbec poprvé. Zejména studentům ZČU a budoucím absolventům středních škol bude určeno seznámení s možnostmi studia francouzštiny na ZČU a ve Francouzské alianci. „Do programu pro středoškoláky jsme zařadili i prezentaci programu Rok ve Francii, v jehož rámci mohou studenti středních škol strávit rok na vybraném francouzském lyceu,“ přibližuje Kocourková.

Během fóra s podniky mohou zájemci kontaktovat jednotlivé firmy u jejich stánků, rozmístěných ve vstupní hale Fakulty strojní. Příchozí se mohou těšit také na ochutnávku francouzských specialit.

Zájem o studium románských jazyků podle Kocourkové poslední dobou klesá na všech typech škol a stává se spíše zálibou. „Zřejmě proto, že si řada lidí neuvědomuje využitelnost získaných dovedností v profesním životě. Tomu sice vládne angličtina, avšak alespoň minimální znalost jazyka vedení firmy, ve které se studenti budou ucházet o stáže nebo zaměstnání, je posune mezi ostatními uchazeči vždy o několik příček výše,“ říká Kocourková.

Akci pořádá Ústav jazykové přípravy ZČU ve spolupráci s Francouzskou aliancí Plzeň a organizací Campus France.

Kontakt:

Mgr. Pavla Kocourková