Přejít k obsahu

Hudebně-literární pořad Nejen Mnichov 1938: Umělci proti době, vzepření se vůči osudu!

Anotace

U příležitosti dalšího z osmičkových výročí připravila Plzeňská filharmonie ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a naší fakultou koncert, na němž zazní kompozice, v nichž skladatelé reagovali na ohrožení Československa ze strany nacistického Německa. 

Pod taktovkou Chuhei Iwasakiho, mladého dirigenta, jenž letos s úspěchem debutoval na Pražském jaru, nejvýznamnějším hudebním festivalu v České republice, zazní, mimo jiné, kompozice Jaroslava Ježka, Bohuslava Martinů a Pavla Haase. V pořadu budou připomenuti další umělci židovského původu, umučení v nacistických koncentračních táborech (Erwin Schulhoff, Gideon Klein, Hans Krása, Viktor Ullmann); v neposlední řadě pak významní interpreti (Karl Ančerl), herci (Hugo Haas) a výtvarníci a spisovatelé (Josef Čapek a Karel Čapek), jejichž životy fatálně poznamenal nacistický totalitní režim.

Posluchači budou mít díky spolupráci s pracovníky Hudebního oddělení Městské Knihovny v Praze unikátní možnost seznámit se v obnovené premiéře s Třemi hymnickými zpěvy skladatele Jaroslava Křičky. Ukázky z dobových dopisů a dokumentů zároveň připomenou bezprostřední reflexi historických událostí. Na závěr koncertu zazní proroctví kněžny Libuše, přesněji slavné finále ze stejnojmenné opery. Jednotlivé kompozice, zejména pak Smetanovu apoteózu národa umocní vizualizace, připravená vedoucím ateliéru Multimédií Janem Morávkem a Lukášem Kellnerem z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. 

Vstupenky je možné zakoupit na www.plzenskafilharmonie.cz

 

 

Datum zahájení 2018-09-26 00:00:00.0
Datum ukončení 2018-09-26 00:00:00.0
Místo konání Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara (Univerzitní 28, Plzeň) - 26. 9. od 19:30 hodin
Více informací https://fdu.zcu.cz/cz/1872-komponovany-vecer-pripomene-na-fduls-rok-1938
Počet účastníků z ČR 0
Počet zahraničních učastníků 0
Zpět na seznam akcí

Patička